صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افزایش آمار فلج کودکان؛ طالبان مانع تطبیق واکسین می‌شوند

افزایش آمار فلج کودکان؛  طالبان مانع تطبیق واکسین می‌شوند

وزارت صحت عامه میگوید که به دلیل ممانعت از تطبیق واکسین ضد پولیو توسط طالبان و گروه داعش، آمار فلج کودکان در افغانستان افزایش یافته است.
مقامهای محلی ولایت ارزگان از یک واقعه مثبت دیگر پولیو روز یک شنبه ۲۳ جون (دوم سرطان) در این ولایت خبر داده اند که در چهار روز گذشته دومین واقعه مثبت پولیو در این ولایت میباشد.
کودک مبتلا به پولیو ۲۱ ماهه است و این واقعه در روستای مهرآباد شهر ترینکوت به ثبت رسیده است.
وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه با ابراز نگرانی گفته که از آغاز سال میلادی تا اکنون ۱۰ واقعه مثبت پولیو در افغانستان به ثبت رسیده است "عامل آن طالبان" اند.
آقای مایار افزوده: " این که واقعات مثبت پولیو دیده میشود زیادتر در مناطقی است که زیر تسلط مخالفین بوده اند و مخالفین مسلح دولت به شمول طالبان و داعش اجازه تطبیق واکسین خانه به خانه و حتی در مسجد را نداده اند."
به گفته سخنگوی وزارت صحت عامه بسیاری از تلاشهای این وزارت برای تطبیق واکسین کودکان در مناطق تحت کنترول طالبان و دیگر گروهای دهشت افگن نتیجۀ نداده اند.
او همچنان افزود: "هر قدر چالشهای امنیتی بیشتر میشود عرضه خدمات صحی هم با مشکلات رو به رو میشود. ما سال گذشته در مجموع ۲۱ واقعه ثبت پولیو داشتیم و امسال خطر این وجود دارد که آمار مثبت پولیو بیشتر از سال گذشته باشد".
از ماه حمل سال جاری خورشیدی تا اکنون، ۴ واقعه مثبت پولیو در ولایت ارزگان، دو واقعه مثبت پولیو در کندهار، سه واقعه در هلمند و یک واقعه مثبت پولیو در ولایت کنر به ثبت رسیده است.