صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هفتمین دور گفتگوی صلح میان امریکا و طالبان شنبه هفته آینده آغاز می‌شود

هفتمین دور گفتگوی صلح میان امریکا و طالبان شنبه هفته آینده آغاز می‌شود

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان اعلام کرده که هفتمین دور گفتگوی صلح با گروه طالبان،هفته آینده در قطر
آغاز میشود. آقای خلیلزاد در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که این گفتگوها روز 29 جون (شنبه، 8 سرطان) آغاز میشود. او مشخص نکرده است که این دور گفتگوها چند روز دوام خواهد کرد.
نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نوشته است که در سفر اخیرش به افغانستان و قطر دریافته است که همه طرفها خواستار تسریع پیشرفت روند صلح هستند.
امریکا و طالبان تاکنون شش بار برای رسیدن به توافق صلح در افغانستان، گفتگو کردهاند. ششمین دور این گفتگوها هفت روز طول کشید و در پایان آن دو طرف اعلام کردند که به پیشرفتهایی دست یافتهاند؛ اما روشن نکردند که این پیشرفتها در چه زمینههایی بوده است.
آقای خلیلزاد تأکید میکند که امریکا به دنبال یک توافق جامع صلح با گروه طالبان است. او گفته است که توافق جامع صلح شامل چهار بخش خروج نظامیان خارجی از افغانستان، ضمانت طالبان از استفاده نشدن خاک افغانستان توسط گروههای تروریستی علیه منافع امریکا، آغاز مذاکرات بینالافغانی که منجر به ثبات سیاسی شود و آتشبس دائمی، میشود.
او گفته است که تا زمانی که بر سر همه این موضوعات توافق نشود، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.
در روزهای آینده یک عضو دفتر قطر گروه طالبان گفته بود که آنها با گروه طالبان بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان به توافق رسیدهاند.
اما آقای خلیلزاد موضوع را رد کرد و گفت که امریکا به دنبال یک توافق جامع صلح در افغانستان، نه خروج نیروهایش از این کشور.
در مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا، تاکنون هیچ نماینده از دولت افغانستان حضور نداشته است. عدم حضور نماینده دولت افغانستان، نگرانیها زیادی را در مورد برایند این مذاکرات برای شهروندان افغانستان ایجاد کرده است.
شهروندان افغانستان تأکید میکنند که دستاوردهای 18 سال اخیر، آزادیهای مدنی، حقوق زنان و آزادی بیان، خطوط قرمز آنها در مذاکرات صلح با طالبان است و همه طرفها، باید این موضوعات را در نظر گیرند. دولت افغانستان نیز اعلام کرده که قانون اساسی افغانستان و حقوق و آزادیهای که در 18 سال اخیر بدست آمده، خطوط سرخ دولت نیز هستند و بر سر آنها هیچگونه مذاکرهای صورت نخواهد گرفت.