صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پمپئو در کابل: امیدواریم پیش از انتخابات ریاست جمهوری، توافق صلح بدست آید

پمپئو در کابل:  امیدواریم پیش از انتخابات ریاست جمهوری، توافق صلح بدست آید

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا که در یک سفر غیرمنتظره به کابل آمد، میگوید امیدوار است که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، توافق صلح با طالبان، بدست آید.
آقای پمپئو دیروز (سه شنبه، چهارم سرطان) به کابل آمد و با مقامات حکومت وحدت ملی دیدار و گفتگو کرد. او همچنین در یک کنفرانس خبری در سفارت امریکا در کابل، با خبرنگاران صحبت کرد.
وزیر خارجه امریکا در این کنفرانس خبری گفت که امیدوار است که در جریان سه ماه آینده، یک توافق صلح با گروه طالبان بدست آید.
او افزود که ما به طالبان روشن کرده ایم که نیروهای خود را از افغانستان خارج میکنیم، اما این را نیز میخواهیم روشن کنیم که هنوز بر سر جدول زمانی خروج نیروها، توافقی صورت نگرفته است.
این سفر در حالی صورت گرفت که قرار است تا چهار روز دیگر، هفتمین دور گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان در قطر آغاز شود. خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، برقرای آتشبس دائمی، آغاز گفتگوهای بینالافغانی که منجر به ثبات دائمی در افغانستان شود و تضمین طالبان از عدم استفاده خاک افغانستان توسط گروههای تروریستی علیه منافع امریکا، از موضوعات محوری این گفتگوها است.
ارگ ریاست جمهوری کشور نیز اعلام کرده که آقای پمپئو با محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله رئیس اجرائیه  در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرده است.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، در این دیدار در رابطه به "افزایش تحرکات و ظرفیت نیروهای امنیتی و دفاعی، هماهنگی و همسویی روابط دوجانبه، پروسۀ صلح و انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان" بحث همه جانبه صورت گرفته است.
رئیس جمهور غنی در این دیدار از افزایش سطح "هماهنگی و همسویی" میان حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا، ابراز خوشحالی کرده است.
او افزوده که "حکومت افغانستان و همکاران بین المللی نیت، ارادۀ و آمادگیهای شان را بخاطر حل بحران سیاسی چهل ساله افغانستان نشان داده اند و اکنون زمان آن رسیده است تا طالبان و حامیان آنان نیز چنین آمادگی را از خود نشان دهند."
رئیس جمهور از تلاش امریکا در زمینه پروسه صلح افغانستان قدردانی کرده و افزوده که بهتر است کشورهای دوست و شرکای بینالمللی، از تلاشهای پراکنده و انفرادی، خودداری کنند. او گفته است که انجام تلاشها به صورت منسجم و متحدانه در رابطه به صلح افغانستان، نتیجه خواهد داد.
عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور نیز گفته است که اکثریت قاطع مردم افغانستان خواستار صلح پایدار هستند، اما نباید صلح به ارزش از دست دادن دستاوردهایی که با قربانی دادن مردم بدست آمده، تمام شود.
وزیر امور خارجه امریکا در این دیدار گفته است که کشورش از پروسه صلح و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت میکند و آماده هرنوع همکاری در این زمینه است.
رئیس جمهورکشور نیز برای تضمین انتخابات شفاف، همه شمول و عادلانه، خواستار افزایش ناظرین و هماهنگی نهادها و کشورهای دوست با شرکای انتخاباتی افغانستان شده است.
مایک پمپئو در دیدار با مقامات حکومت افغانستان از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز ستایش کرده و گفته است که این نیروها در ماههای اخیر توانایی بهتری از خود نشان دادهاند.
نیروهای امنیتی کشور در ماههای اخیر در چندین عملیات، کنترول سه ولسوالی را از گروه طالبان پس گرفتند و همچنین شماری از افراد برجسته این گروه را یا کشتند و یا بازداشت کردند.
نقش پاکستان در صلح افغانستان
وزیر امور خارجه امریکا نقش پاکستان را در روند صلح افغانستان و همچنین در ثبات منطقه مهم میداند.
او در کنفرانس خبری دیروز خود گفت که «پاکستان در این روند و نیز در ترویج صلح و ثبات در منطقه نقش بسیار مهمی دارد.  پیشرفت هایی شده است و ما چشم به راه اقدام عملی پاکستان، همکاری این کشور در گفتگوهای صلح و عملی سازی یک توافقنامه هستیم.»
سال گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در یک تویت، به شدت از دولت پاکستان به دلیل عدم همکاری با امریکا انتقاد کرد و گفت میلیاردها کمک امریکا به پاکستان هدر رفته است. او همچنین از پاکستان خواست که علیه گروههایی تروریستی در خاکش اقدام کند و پناهگاههای امن آنها را ویران کند. به گفته او، این گروهها با استفاده از خاک پاکستان، نیروهای امریکایی را در افغانستان هدف قرار میدهند.