صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار در نزدیکی دانشگاه کابل 8 کشته و 33 زخمی برجای گذاشت

 انفجار در نزدیکی دانشگاه کابل 8 کشته و 33 زخمی برجای گذاشت

همزمان با برگزاری آزمون سیویکمین دور ستاژ قضایی و شورای عالی طبی، یک انفجار در مقابل دروازه جنوبی دانشگاه کابل به وقوع پیوست که 8 تن کشته و 33 تن دیگر زخمی شدند.
این انفجار حوالی ساعت 7 صبح روز جمعه 28 سرطان به وقوع پیوست.
وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه کشور در صفحه توییترش نوشته که بر اثر این انفجار ۸ کشته و ۳۳ زخمی به شفاخانهها منتقل شدهاند.
وزارت امور داخله نیز با تایید این آمار، گفته است که کشته شدگان و زخمیان این رویداد، دانشجویان و افراد غیرنظامی هستند.
نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله در توییتی نوشته است که اطلاعات ابتدایی میرساند که حمله توسط گروه طالبان صورت گرفته و به دلیل اینکه غیرنظامیان تلف شدهاند، آنان مسئولیت این حمله را نمیپذیرند.
گروه طالبان اما مسئولیت این رویداد را برعهده نگرفته است.
اما پیش از این گروه طالبان و داعش بارها مراکز آموزشی، فرهنگی و مکانهای غیرنظامی را هدف قرار دادهاند و باعث کشته شدن شمار زیادی غیرنظامیان شدهاند.
اشتراک بیش از دو هزار دختر در آزمون ستاژ قضایی
ستره محکمه کشور دیروز سیویکمین دور ستاژ قضایی را برگزار کرد که از میان حدود 11 هزار شرکت کننده، بیش از دو هزار دختر نیز حضور داشتند.
مراسم برگزاری امتحان سیویکمین دور "ستاژ قضایی" با حضور  قاضی القضات، رضوان الله احمدزی مشاور رئیس جمهور، تعدادی از وکلای مردم در شورای ملی و رئیس اداره ملی امتحانات برگزار شد.
به گفته مسئولان ستره محکمه، از میان اشتراک کنندگان این آزمون، 350 الی 400 تن در برنامه آموزشی دو ساله ستاژ قضایی پذیرفته میشوند.
"ستاژ قضا" دورهای دو ساله برای فارغان رشتههای حقوق و شرعیات است که بعد از گذراندن موفقانه این دوره به عنوان قاضی در کشور گماشته میشوند.
این در حالی است که در دوره قبلی ستاژ قضایی بیش از  290 تن توانستند با موفقیت این دوره را سپری کنند و کارتهای انسلاک قضایی را از رئیس جمهور دریافت کنند. مراسم تحلیف آنان در 29 اسد سال گذشته با حضور رئیس جمهوری برگزار شده بود.
در دوره گذشته ستاژ قضایی، از میان ۲۹۷ تن از قضات فارغ شده، تعداد ۵۷ تن از آنان را زنان تشکیل میدادند.
ستاژ قضایی در سال ۱۳۴۷ جهت آموزش کار قوه قضائیه و تامین عدالت ایجاد شد و تاکنون به شمول ۴۱۶ زن  و۲۴۸۷ تن از قاضیان مرد را در محاکم مختلف کشور  به عنوان قاضیان مسکلی جهت خدمت به مردم، معرفی کرده است.