صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دانشگاه کابل 13 دانشجو را به دلیل بی‌انظباطی اخراج کرد

دانشگاه کابل 13 دانشجو را به دلیل بی‌انظباطی اخراج کرد

دانشگاه کابل اعلام کرده است که در پی درگیریها و اختلال در عقرب سال 1397 خورشیدی، 13 دانشجوی این دانشگاه را اخراج کرده است.
این دانشگاه، روز دوشنبه 14 اسد با نشر خبرنامهای نوشته است که "تعداد مشخص کسانی را که در سنگر قوم پرستی بسر می بردند، هیچ گونه علاقۀ به درس و تعلیم نداشتند و با استفاده از پوشش قومی و رهبری یک تعداد دانشجویان پاک تینت را به دنبال می کشاندند و از این طریق در دانشگاه و خوابگاه به اصطلاح باجگیری و قلدری می کردند، اصلاً حرمتي براي محيط مقدس دانشگاه و علم قايل نبودند و به دستور حلقات خاص سیاسی درصدد تخريب هويت دیگران بودند، به عنوان محرکین اصلی اختلاف ها تشخیص داده شدند."
در خبرنامه دانشگاه کابل نوشته شده است که این دانشجویان برخلاف توصیههای قبلی مسئولان، در عقرب سال گذشته نیز "دست به جنایت بزرگ" زدند و حادثهای به وقوع پیوست که باعث  بدنامی تحصیلات عالی و دانشگاه کابل شد.
به این منظور، دانشگاه کابل، اداره خوابگاه و قومندانی کندک محافظی دانشگاه ها این قضیه و قضایای قبلی را به دقت مورد بازپرس و بررسی قرار داده و در دریافتند که 13 تن از محصلان که دو تنشان دانشجوی طب هستند، به طور مکرر در اخلال دانشگاه دست داشتند برای همیشه از دانشگاه کابل اخراج کرده شدند.
طبق اعلام دانشگاه کابل، عطاءالرحمان فرزند محمدامان دانشجوی سال چهارم دیپارتمنت تعلیمات اسلامی دانشکده شرعیات، فضلالرحمان فرزند عبدالرحمان دانشجوی سال چهارم دیپارتمنت فقه و قانون این دانشکده، قدرتالله فرزند عبدالبصیر دانشجوی سال چهارم دانشکده هنرهای زیبا، طیبالله فرزند عبدالبصیر دانشجوی سال چهارم دانشکده زمینشناسی، مـحـمدداود فـرزند عـلیمدد دانشجوی سال چهارم دانشکده هنرهای زیبا، نورعلی پناهی فرزند امیرحسین دانشجوی سال چهارم دانشکده هنرهای زیبا، محمدیاسین فرزند ناصرعلی دانشجوی سال چهارم دانشکده محیط زیست، یونس فرزند عاشورعلی دانشجوی سال چهارم دانشکده فزیک، غلامحسین فرزند غلامرضا دانشجوی سال چهارم دانشکده کمپیوترساینس، احمد فرزند بوستان دانشجوی سال اول دانشکده علوم وترنری و مهدی فرزند احمدعلی دانشجوی سال چهارم دانشکده انجنیری از دانشجویانی هستند که در پیوند به جنگ خوابگاه در سال ۱۳۹۷ مقصر شناخته شدهاند.
سال گذشته در ماه عقرب، دانشگاه کابل شاهد درگیری بین دانشجویان بود، وزارت تحصیلات عالی در آن زمان در اعلامیهای علت وقوع این درگیری را چنین توضیح داده بود: "موضوع از نزاع دو فرد بالای نوبت گرفتن غذا آغاز گردیده و بعداً به شکل گروهی درآمده است که متأسفانه زمینه را برای مداخله فرصتطلبان سیاسی فراهم کرده است."
دانشگاه کابل توضیح داده است که برخی از این دانشجویان، در سال چهارم تحصیلیشان قرار داشتند و مکلفیت دوره تحصیلیشان مانند امتحان و دفاع پایان نامه از قبل ختم شده بود و اسناد برایشان تفویض شده است. همچنان برخی دیگر که دوره تحصیلیشان تکمیل نشده بود، از دانشگاه اخراج شدهاند.
این دانشگاه گفته است که طبق فیصله دانشگاه کابل، دانشجویان مقصر در جنگ خوابگاه که اسناد تحصیلیشان را دریافت کردهاند، نزد دانشگاه کابل "بیدسپلین و مجرم بوده و در اسناد نهایی و سوانح تحصیلیشان چگونگی بیدسپلینی و محکومیتشان درج اسناد و سوانح تحصیلیشان می شود تا در برابر این عملکرد جرمی شان بدون پرداخت قیمت و فارغبال نباشند."
دانشگاه کابل هشدار داده است دانشجویانی که در آستانه فراغت قرار دارند و قوانین و مقررات حاکم در محیط آکادمیک را رعایت نمیکنند، در اسناد فراغتشان "اخلالگر و آشوبگر" درج میشود تا قیمت "خرابکاری"شان را پرداخت کنند.
دانشگاه کابل همچنین تاکید کرده است که نمی خواست اسامی این "مجرمین متکرر" را که گاهگاهی باز پخش اکاذیب و وارد کردن اتهامات ناحق به دانشگاه که گویا با آنها برخورد ذوقی صورت گرفته است، منتشر کند اما این اقدام آنان مجبور به نشر نامهایشان کرد.
در خبرنامه دانشگاه کابل نوشته شده است که این افراد در این اواخر، بازهم به ادامه روش های قبلیشان از طریق تخریش اذهان عامه و تحریک محصلین لیلیه مرکز می‏خواستند به شر افگنیشان از طریق پخش اکاذب در رسانه های اجتماعی و فضای مجازی فرزندان عزیز ما در لیلیه را شکار دسایس و اعمال غیر مسئولانهشان کنند.
دانشگاه کابل میگوید که گزارش اجراات و تصمیم شجاعانه و قاطعانه را منتشر میکند تا سایر محصلان ما در لیلیهها فریب این "دسیسه کاران و شرافگنان" را نخورده و خود را به سرنوشت آنان مواجه نکنند.
دانشگاه کابل روز شنبه (12 اسد) نیز اعلام کرده بود، دانشجویی که چندی قبل یکی از دختران دانشجو را لتوکوب کرده بود، به طور دایم از این دانشگاه اخراج شده است.
چندی قبل بصیره اختر از دانشجویان دانشگاه کابل مدعی شده بود که از سوی یکی از پسران دانشجو در این دانشگاه مورد لتوکوب قرار گرفته است. او گفته بود: " فقط کمی چادر/روسریام عقب افتاده بود. مرا لتوکوب و محکوم به عیسویت کرد."