صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست جمهوری: تهدید دشمنان نمی‌تواند مانع اشتراک مردم در انتخابات شود

 ریاست جمهوری:  تهدید دشمنان نمی‌تواند مانع اشتراک مردم در انتخابات شود

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به اعلامیه گروه طالبان مبنی بر تهدید کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری، گفته است که مردم افغانستان در گذشته ثابت کردهاند که تهدید دشمنان نمیتواند مانع اشتراک آنها در پروسههای مهم و سرنوشت ساز شود.
در اعلامیهای که دیروز (سه شنبه، 15 اسد) از سوی ارگ ریاست جمهوری به نشر رسیده، آمده است که "مردم ما این بار نیز به پای صندوق های رای  خواهند رفت و زعامت آینده کشور خود را از طریق رای مستقیم خود تعیین خواهند کرد، تا دشمنان آزادی مردم افغانستان سیه روی شوند."
ریاست جمهوری گفته است که " اشتراک در انتخابات و تعیین اولیالامر از طریق رای مستقیم، حق شرعی و قانونی مردم افغانستان است. دولت افغانستان تمام آمادگیهای لازم را برای تدویر انتخابات آزاد، شفاف و سرتاسری اتخاذ نموده تا شهروندان افغانستان بتوانند به گونه مستقیم در مورد تعیین زعامت مشروع برای کشورشان سهم بگیرند."
اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افزوده است که " برعکس ادعای طالبان، که همین اکنون در قطر با ایالات متحده امریکا وارد مذاکره هستند، بخش اعظم بودجه انتخابات از جانب دولت افغانستان تامین گردیده و مدیریت کامل این پروسه به دوش افغان هاست. همانگونه که اعضای محترم ولسی جرگه افغانستان به مثابه نمایندگان منتخب مردم افغانستان، امروز {سه شنبه} نیز با اصدار مصوبهیی از تدویر انتخابات در زمان معین آن پشتیبانی نمودند."
ریاست جمهوری کشور از تمام نهادهای که در تدویر انتخابا سهیماند، خواسته که انتخابات ریاست جمهوری را به وقت و زمان معین آن برگزار کنند.
در اعلامیه ریاست جمهوری آمده است که نیروهای امنیتی آمادگی کامل برای تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری دارند و اجازه نخواهند داد که هیچ کسی مانع حق اشتراک آنها در تعیین سرنوشت شان شود. رئیس جمهور به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور قاطع داده که نگذارند این پروسه ملی و سرنوشت ساز، مختل شود.
ریاست جمهوری در اعلامیه خود گفته است که " از گروه طالبان که در ظاهر شعار صلح را سر می دهند ولی در عمل به طور روزمره مردم افغانستان را تهدید به مرگ می کنند، می خواهیم تا صلح خواهی را در عمل نشان داده و از تهدید مردم افغانستان خود داری کنند."
گروه طالبان دیروز با انتشار اعلامیهای انتخابات ریاست جمهوری آینده  را "یک پروسه جعلی" خوانده و گفته است این گروه برای جلوگیری از آن "با جدیت" تلاش خواهد کرد.
گروه طالبان همچنین تاکید کرده‌‌ که مانع گردهماییهای انتخاباتی خواهد شد و از مردم خواسته تا برای حفظ جانشان در برنامههای کمپینی شرکت نکنند.
سازمان عفو بینالملل در واکنش به این اعلامیه طالبان گفته که تهدید طالبان نشانهدهنده "بیتوجهی هراسانگیز این گروه به زندگی انسانها" است. زمان سلطانی، پژوهشگر آسیای جنوبی در عفو بینالملل در واکنش به هشدار گروه طالبان گفته است: "مقامهای افغانستان مسئولیت دارند تا از غیرنظامیان در طول روند کمپینهای انتخاباتی محافظت کنند. مردم افغانستان باید از حقوق خود برای آزادی اجتماعات صلح آمیز، آزادی اجتماع و آزادی بیان برخوردار باشند و مورد احترام و حمایت قرار بگیرند."