صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله طالبان بر حوزه ششم امنیتی شهر کابل؛ بیش از 100 غیرنظامی کشته و زخمی شدند

 حمله طالبان بر حوزه ششم امنیتی شهر کابل؛  بیش از 100 غیرنظامی کشته و زخمی شدند

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی با استفاده از اطلاعات قبلی و در همکاری نزدیک مردم محل سه عملیات هدفمند را بر کارخانه ساخت و ساز واسکتهای انتحاری و موتر بم گروه تروریستی داعش در نواحی هشتم، پانزدههم و ولسوالی بگرامی شهر کابل راه اندازی و منهدم کردند.
این ریاست روز چهارشنبه 16 اسد، با نشر خبرنامهای نوشته است که "گروه تروریستی داعش جهت انجام حملات انفجاری و تروریستی در مربوطات نواحی هشتم، پانزدههم و ولسوالی بگرامی شهر کابل یعنی در سه محل متفاوت مصروف پلان گذاری و ساخت و ساز واسکتهای انتحاری بود تا پلانهای انفجاری و تهاجمی را در شهر کابل سازماندهی و عملی کند."
این ریاست نوشته است که "در نتیجه این عملیات دو عامل انتحاری گروه تروریستی داعش از بین رفته یک مقدار سلاح ثقیله، وسایل ساخت و ساز موتر بم، واسکتهای انتحاری، مواد انفجاری و ماینهای خود ساخت کشف و به دست آمده است.
امنیت ملی میگوید که از این که مخفیگاه تروریستان در میان منازل رهایشی و مسکونی مردم عام بود قطعات خاص امنیت ملی با هوشیاری و احتیاط تمام جهت جلوگیری از تلفات ملکی همراه با قطعات خاص پولیس ملی و اردوی ملی عملیات را سازماندهی کردند که باعث شد تا عملیات وقت زیادی را بگیرد و به افراد ملکی صدمه وارد نشود.
به نقل از خبرنامه، در جریان این عملیات سه تن از سربازان دلیر قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی و پولیس ملی به شهادت رسیدهاند ولی باعث شدند تا از چندین حمله تروریستی و شهادت هموطنان ملکی ما جلوگیری کنند که این از خود گذری و اقدام به موقع نیروهای امنیتی قابل قدر است.
ریاست عمومی امنیت ملی چند روز پیش نیز طراح حمله انتحاری بر مسجد امام زمان دشت برچی و حمله بر وزارت مخابرات را دستگیر کرده بود. او در یک نشست خبری، اعتراف به طراحی حمله ذکر شده کرد.
گروه تروریستی داعش طی سه سال گذشته چندین حمله انتحاری و انفجاری را در نقاط مختلف کشور انجام داده است که منجر به کشته شدن صدها تن شده است. گفتنی است بر اساس گزارشهای سازمان ملل، گروه تروریستی داعش، بعد از گروه طالبان، بیشترین نقش را در کشتار غیرنظامیان طی ماههای گذشته داشته است.

وزارت امور داخله در پی حمله انتحاری گروه طالبان بر حوزه ششم امنیتی پولیس کابل، گفته است که در این حمله 14 تن کشته شدند که 10 تن آنان غیرنظامیان هستند.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله، روز چهارشنبه 16 اسد حمله تروریستی گروه طالبان، گفت که 14 تن به شمول 4 پولیس کشته و 145 تن که 92 تن آنان غیرنظامیان هستند، زخمی شدهاند.
حوالی ساعت 9.30 دقیقه صبح روز چهارشنبه (16 اسد)، یک حمله کننده انتحاری، یک موتر مملو از مواد انفجاری را در کنار حوزه ششم امنیتی پولیس کابل منفجر کرد. گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفت است.
این انفجار در حدی قوی بود که ساختمانهایی که بیش از یک کیلومتر از محل رویداد فاصله داشتند، شیشههایش ریخته و شماری نیز مصدوم شدهاند.
ریاست جمهوری در پی این حمله انتحاری، با انتشار اعلامیهای ضمن محکوم کردن این حمله گفته که طالبان "به خاطر امتیازگیری در گفتگوهای صلح بر غیرنظامیان و تاسیسات عامالمنفعه حملات تروریستی" انجام میدهد.
در اعلامیه به نقل از محمد اشرف غنی رئیس جمهوری نوشته است که "تروریستان با تکرار چنین فجایع و جنایات بشری نه تنها نمیتوانند در مذاکرات صلح امتیاز بگیرد، بلکه از سوی نیروهای شجاع و دلیر امنیتی و دفاعی ما در هر گوشه و کنار کشور شدیداً سرکوب میشوند."
این حمله گروه طالبان در حالی انجام شده است که دور هشتم مذاکرات میان آمریکا و طالبان در مورد صلح در دوحه قطر جریان دارد و دو طرف از "پیشرفت" در مذاکرات حرف زدهاند اما طالبان به حملات شان در افغانستان ادامه میدهند.
یکی از موارد اصلی مذاکرات، توافق روی یک آتشبس است که گروه شورشی طالبان تاکنون آن را نپذیرفته است.
طی روزهای گذشته چندین حمله را در نقاط مختلف شهر کابل سازماندهی شد که در اکثر آنان غیرنظامیان کشته و یا زخمی شدهاند. هر چندی شخص و یا گروهی مسئولیت این رویدادها را برعهده نگرفته است اما شهروندان طالبان را مسئول چنین حملاتی میداند.
روز یکشنبه هفته جاری، بر اثر یک ماین مغناطیسی بر موتر حامل کارمندان تلویزیون خصوصی خورشید، 2 تن کشته و چهار تن زخمی شدند.
روز سهشنبه نیز در نتیجه وقوع یک انفجار در ناحیه یازدهم شهر کابل، پنج کارمند معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.
تاکنون شخص یا گروهی مسئولیت این رویدادها را برعهده نگرفته است اما پیش از این (حدود یک ماه پیش) گروه طالبان با نشر اعلامیهای رسانهها هشدار داده بود. این گروه نوشته بود که اگر اعلانات تجارتی بر "ضد این گروه" باشد، مورد "هدف نظامی" قرار خواهند گرفت.
گفتنی است که تهدید و حمله به رسانههای کشور از سوی گروه طالبان بیپیشینه نیست. این گروه پیش از این نیز برخی از رسانهها را متهم به بیطرفی و تهدید به حمله نظامی کرده است.