صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیوزویک: آمریکا دستور محدود شدن عملیات‌ نظامی علیه طالبان را داده ‌است

نیوزویک: آمریکا دستور محدود شدن عملیات‌ نظامی علیه طالبان را داده ‌است

رسانه آمریکایی "نیوزویک" از تصمیم آمریکا برای توقف عملیاتهای نیروهای آمریکایی علیه طالبان خبر میدهد.
همزمان با پایان دور هشتم مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر، نیوزویک به نقل از مقامهای ارشد در پنتاگون میگوید، به نیروهای آمریکایی در افغانستان دستور داده شده که تمام عملیاتهای نظامیشان علیه گروه شورشی طالبان را محدود سازند.
همچنین در این گزارش به نقل از مقامهای آمریکایی آمده که به نیروهای آمریکایی گفته شده است تا مشورهدهی به وزارت دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغانستان را هم متوقف کنند و دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نظر دارد شمار نیروها را به حدود نصف تعداد کنونی یا شش هزار نفر کاهش دهد.
به گفته نیوزویک، این مقامها که نخواستهاند نامشان فاش شود، گفتهاند چگونگی خروج یا حضور نیروها به روند درگیریهای جاری و مذاکرات برای پایان این درگیریها بستگی خواهد داشت.
اما صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری به بی بی سی گفته که تعهدات آمریکا با نیروهای افغان پابرجاست و عملیاتها همچنان صورت میگیرد.
آقای صدیقی گفته "منابعی این گزارش را نشر کردهاند، ولی کاملا نادرست است."
جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان در اعلامیه کوتاهی که به رسانهها فرستاده، گفتهاست " این مطلب ساخته ذهن منابعی است که از این قضیه به اندازه فاصلهشان با افغانستان دور هستند."
آقای میلر گفته ادعای تغییر در نیروها و عملیاتها اساس ندارد و " ما چنین دستوری نداریم و چنین تغییراتی را ایجاد نکردهایم."
خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یکی از خواستههای طالبان و یکی از موارد جدی است که در مذاکرات این گروه با آمریکا مطرح شدهاست.
پیش از این واشنگتنپست هم به نقل از مقامهای آمریکایی گزارش داده بود که در نتیجه توافق آمریکا و طالبان، پنتاگون نیروهایش در افغانستان را به ۸ تا ۹ هزار کاهش خواهد داد.
دور هشتم مذاکرات آمریکا و طالبان روز دوشنبه در قطر به پایان رسید. زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفت "مابرای موافقتنامه صلح دائمی و شرافتمندانه و افغانستان مستقل که هیچ کشوری تهدید نکند، سخت تلاش میکنیم و در کنار مردم افغانستان هستیم."
با توجه به خوشبینیهای زلمی خلیلزاد و مقامهای طالبان، انتظار میرفت دو طرف در هشتمین دور از مذاکرات به توافقی برسند اما ظاهرا چنین توافقی به دست نیامده است.
ذبیحالله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هم این مذاکرات را طولانی، اما مفید خوانده و در صفحه تویترش نوشته که "موافقه کردیم در مورد اقدامات آینده، هردو جانب با رهبری خود مشوره نماییم."
این دور از مذاکرات۱۲ اسد در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و 9 روز ادامه داشت.