صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گروه طالبان ارزیابی سند توافق‌ نهایی با آمریکا را آغاز کرده

گروه طالبان  ارزیابی سند توافق‌ نهایی با آمریکا را آغاز کرده

یک منبع دفتر طالبان در دوحه قطر گفته که  گفتوگوهای درون گروهی که پس از پایان عید شروع شده؛ هم میان اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه و هم به سطح رهبری طالبان در جریان است.
این منبع، که نخواسته نامش فاش شود، دیروز (چهارشنبه، 23 اسد) به بی بی سی گفته که گروه طالبان تا دو روز دیگر تصمیم نهاییاش را در مورد "توافق نهایی" با آمریکا خواهد گرفت.
او افزود در صورتی که در مسوده نهایی توافقنامه با آمریکا تغییراتی وارد شود، نیاز است تا نشست دیگری بین نمایندگان این گروه و آمریکا به زودی برگزار شود.  پس از پایان دور هشتم مذاکرات میان زلمی خلیلزاد و نمایندگان طالبان در ۱۲ آگست در دوحه قطر،  هر دو طرف اعلام کردند که باید با رهبری خود درباره آخرین تصمیم گفتگو کنند.
ذبیحالله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان پس از این نشست در تویتی نوشت که "موافقه کردیم در مورد اقدامات آینده هردو جانب با رهبری مشورت نماییم."
زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پیش از سفر به دوحه برای مذاکرات دور هشتم با طالبان گفت "ما نقش خود را ایفا خواهیم کرد و توافقنامه‌‌ای را که ماهها رویش کار کردیم به نتیجه میرسانیم" ولی در دور هشتم هم دو طرف نتوانستند به توافق نهایی برسند.
دولت افغانستان پیش از این از تشکیل هیات ۱۵ نفری مذاکرهکننده با طالبان خبر داد اما همزمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در اولویت قرار داده و مصمم است تا بیش از یک ماه دیگر آن را برگزار کند.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانیاش پس از نماز عید اشاره کرد که حکومت در آخرین مرحله مدت قانونیاش قرار دارد و نمیتواند در مورد صلح تصمیم بگیرد.
ارگ ریاست جمهوری میگوید "به اساس خواست مردم و قانون اساسی افغانستان" انتخابات باید برگزار شود.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته "طالبان نمیتوانند مقابل خواست اکثریت مطلق مردم افغانستان قرار گیرند."
او گفت که اگر نتایج هشتمین دور از مذاکرات آمریکا و طالبان با دولت شریک شود، مرحله جدیدی که "گفتوگوهای مستقیم دولت و طالبان است" آغاز خواهد شد.