صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فرمانده عمومی ناتو در افغانستان: حمایت و پشتیبانی ما از نیروهای امنیتی افغان ادامه دارد

فرمانده عمومی ناتو در افغانستان: حمایت و پشتیبانی ما از نیروهای امنیتی افغان ادامه دارد

اسکات میلر فرمانده عمومی ناتو در افغانستان، در جمع نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در ولایت پکتیا، بار دیگر بر حمایت و پیشتیبانی از نیروهای امنیتی کشور
تاکید کرد. وزارت دفاع با نشر خبرنامه‌‎ای نوشته است که آقای میلر عصر روز پنجشنبه 24 اسد همراه اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع، مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله و معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی به منظور ارزیابی وضعیت امنیتی ولایت های جنوب شرق، به ولایت پکتیا سفر کرده بود.
فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان، برخلاف گزارشهای اخیر مبنی بر توافق بر سر خروج نیروهای خارجی از کشور، بار دیگر بر حمایت و پشتیبانی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تاکید کرد.
بعد از برگزاری هشتمین دور گفتگوهای صلح نمایندگان ایالات متحده و طالبان، گزارش هایی مبنی بر توافق بر سر خروج نیروهای خارجی از کشور منتشر شد. بر اساس این گزارشها، خروج نیروهای خارجی بعد از توافق شروع میشود و دو سال ادامه مییابد.
آقای میلر اما در این نشست گفت که تاکنون هیچ دستوری بر خروج نیروهای خارجی از کشور دریافت نکرده است و این نیروها همانند سابق به فعالیتهای خود ادامه می دهد.
پیش از این روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامهایی آمریکایی نوشته بود که کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان در ازای برقراری آتشبس و قطع رابطه طالبان با القاعده به عنوان بخشی از توافق اولیه برای پایان دادن به جنگ هجده ساله افغانستان خواهد بود.
براساس این گزارش در صورت توافق میان گروه طالبان و دولت آمریکا شمار سربازان این کشور در افغانستان از ۱۴ هزار به ۸ تا ۹ هزار کاهش خواهد یافت.
گفته میشود این توافق شامل آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان نیز خواهد بود.
همچنین مقامهای آمریکایی گفتهاند که این مذاکرات حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد نهایی شده و ممکن است توافق صلح با طالبان تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری نهایی شود اما هشدار دادهاند که ممکن است گروه طالبان این روند را به تاخیر بیندازند.
وزارت دولت در امور صلح نیز حدود دو هفته پیش با انتشار خبرنامهای اعلام کرد که هیات مذاکره کننده صلح با طالبان تشکیل شده و در جمع این هیات ۱۵ نفری "تنوع سیاسی، اجتماعی و قومی در نظر گرفته شده و این هیات به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان با در نظرداشت دستاوردهای مردم افغانستان" با گروه طالبان مذاکره میکند.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اما در سخنرانیاش پس از نماز عید به این هیات اشاره کرد و گفت که حکومت در آخرین مرحله مدت قانونیاش قرار دارد و نمیتواند در مورد صلح تصمیم بگیرد.