صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان: درباره کشته شدن برادر ملاهبت‌الله در کویته تحقیق می‌کنیم

طالبان:  درباره کشته شدن برادر ملاهبت‌الله در کویته تحقیق می‌کنیم

حافظ احمدالله برادر ملا هیبت الله رهبر گروه طالبان روز جمعه در انفجار در مسجدی به نام 'حاج محمد حَسَنی' در شهرک کُچلاغ واقع در حومه شمالی کویته هنگام ادای نماز جمعه کشته شد.
یک منبع دفتر سیاسی طالبان در قطر، روز شنبه (۲۶ اسد) به بیبیسی گفته که گروه طالبان در مورد چگونگی رویداد کشته شدن برادر ملاهبتالله رهبر طالبان تحقیق میکند اما روند مذاکرات همچنان ادامه خواهد داشت.
روز جمعه (۲۵ اسد) حافظ احمدالله برادر ملا هیبتالله، رهبر گروه طالبان در انفجاری در هنگام ادای نماز جمعه در نزدیکی شهر کویته پاکستان همراه با سه تن دیگر کشته شد.
این منبع گروه طالبان گفت این حادثه روند گفتوگوهای صلح با آمریکا را متوقف نمیکند و دو جانب موارد اختلافی توافق احتمالی صلح را با رهبرانشان حل و فصل کردهاند.
به گفته این منبع توقع میرود دور بعدی گفتوگو میان نمایندگان این گروه و نمایندگان آمریکا در اوایل هفته آینده برگزار شود؛ منبع افزوده که این دور مذاکرات کوتاهتر از دورهای قبلی خواهد بود.
در همین حال روز جمعه دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا با مشاوران ارشد خود درباره مذاکرات صلح با طالبان گفتگو کرده است.
آقای ترامپ در حساب توییتری خود نوشته این دیدار به خوبی برگذار شده و "آمریکا امیدوار است در صورت امکان به توافق" برسد.
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیهای نوشته دولت آمریکا در همکاری نزدیک با دولت افغانستان به رسیدن به توافق صلحی جامع متعهد است.
آقای پومپئو گفته است آمریکا از جمله خواستار کاهش خشونتها و آتشبس است تا اطمینان یابد "خاک افغانستان دیگر برای تهدید آمریکا یا متحدانش مورد استفاده قرار نخواهد گرفت و افغانها در کنار هم برای رسیدن به صلح تلاش خواهند کرد."
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفت در دور هشتم مذاکرات با طالبان پیشرفت عالی صورت گرفته.
تاکنون هشت نشست میان دیپلماتهای آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ شش نشست در دوحه قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات.
اولین نشست۱۲ اکتوبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.
نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی برگزار شد، این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.
۱۹ جنوری سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.
۲۵ فبروری سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کردند. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.
دور ششم گفتوگوهای آمریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفتهای همراه بوده است.
دور هفتم ۲۹ جون در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفتهایی حاصل شده و بر روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.
دور هشتم ۳ آگست در دوحه، پایتخت قطر آغاز و ۱۲ آگست به پایان رسید.