صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست جمهوری: نتایج نشست ترامپ با مشاورانش در مورد افغانستان را هنوز دریافت نکرده‌ایم

 ریاست جمهوری: نتایج نشست ترامپ با مشاورانش در مورد افغانستان را هنوز دریافت نکرده‌ایم

ارگ ریاست جمهوری میگوید که تاکنون نتایج نشست دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، با مشاوران و مقامات ارشد این کشور در مورد افغانستان را دریافت نکرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری دیروز (شنبه، 26 اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت که "قرار است حکومت افغانستان به گونه رسمی از نتایج این نشست اطلاع به دست بیاورد." او اما افزود که ما تاکنون منتظر دریافت نتایج رسمی این نشست هستیم.
سخنگوی ریاست جمهوری همچنین گفت حکومت افغانستان کاملا متعهد است که با ایالات متحده امریکا برای به دست آوردن یک صلح باعزت و پایدار، مانند گذشته با جدیت کار کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا روز جمعه نشستی را در مورد صلح افغانستان با مشاوران ارشد خود و تیم ارشد امنیت ملی دولت از جمله مارک اسپیر، وزیر دفاع، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و جنرال دانفورد فرمانده ستاد مشترک ارتش امریکا برگزار کرد.
آقای ترامپ در حساب توییتری خود نوشته این دیدار به خوبی برگذار شده و "امریکا امیدوار است در صورت امکان به توافق" برسد.
جزئیات زیادی از چند و چون گفتگوهای آقای ترامپ و مشاورانش مطرح نشده ولی در بیانیه کاخ سفید آمده گفتگوها درباره مذاکرات صلح با طالبان و آشتی ملی در افغانستان و درعین حال نحوه خروج نیروهای امریکایی از این کشور بوده است.
سخنگوی ریاست جمهوری در کنفرانس خبری دیروز خود همچنین گفت که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان پیش از اینکه در مجلس روز جمعه رئیس جمهور امریکا اشتراک کند، یک روز پیش از آن، برنامه خود را با رئیس جمهور کشور از طریق ویدیو کنفرانس شریک کرد که شامل بخشی از پیشرفت های دور هشتم مذاکرات و برنامه هایی می شد که آقای خلیلزاد با رئیس جمهور خود مطرح کرده است.
او تأکید کرد توقع مردم افغانستان این است تا تمام این تلاش ها به گونه ای نتیجه بدهد که صلح در افغانستان برقرار شود و در پهلوی آن مسایل خروج نیروهای امریکایی و آتش بس، تنظیم شود.
آقای صدیقی گفت مردم افغانستان توقع دارند که هر تلاش مشترک حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا در پروسه صلح منتج به برقراری آتش بس شود، خشونت قطع شود و خروج نیروهای امریکایی براساس شرایط تنظیم شود.
سخنگوی رئیس جمهور افزود که آتش بس و قبول کردن طالبان به یک زندگی سیاسی، اهداف اساسی پروسه یا نقشه راه صلح حکومت را تشکیل میدهد.
او افزود به عنوان حکومت و مردم به این باور نیز هستیم که تلاشهای مشترک وقتی نتیجه میدهد که ما وارد مراحل اساسی مذاکرات شویم و آن اینکه در قدم نخست طالبان وادار به پذیرفتن آتشبس شود، خشونت قطع شود و این گروه دشمنی آشکار خود را با ملت افغانستان پایان دهد.
از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیهای نوشته که دولت آمریکا در همکاری نزدیک با دولت افغانستان به رسیدن به توافق صلحی جامع متعهد است.
در این بیانیه به نقل از مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا، آمده است که امریکا از جمله خواستار کاهش خشونتها و آتشبس است تا اطمینان یابد "خاک افغانستان دیگر برای تهدید آمریکا یا متحدانش مورد استفاده قرار نخواهد گرفت و افغانها در کنار هم برای رسیدن به صلح تلاش خواهند کرد." گفتنی است که هشتمین دور گفتگوهای صلح میان نمایندگان ایالات متحده امریکا و طالبان ۳ آگست در دوحه، پایتخت قطر آغاز و ۱۲ آگست به پایان رسید.