صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ابراز رضایت ترامپ از مذاکرات با طالبان

ابراز رضایت ترامپ از مذاکرات با طالبان

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از پیشرفت در گفت و گوهای صلح افغانستان خبر داده و از مذاکرات با گروه طالبان و دولت افغانستان ابراز رضایت کرده است.
آقای ترامپ به خبرنگاران گفته که: گفت و گوهای خوبی با طالبان داریم. با دولت افغانستان هم گفت و گوهای خوبی داریم.
آقای ترامپ با توجه به گمانه زنی ها درباره کاهش نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان گفت: تعداد نظامیان را تا سطح ۱۳ هزار نفر کاهش داده ایم و کمی بیشتر از این هم کاهش خواهیم داد. سپس تصمیم می گیریم که آیا به حضور نظامی در افغانستان ادامه خواهیم داد یا نه؟
آقای ترامپ که در روزهای گذشته با مشاوران ارشد و تیم امنیت ملی خود درباره اوضاع افغانستان گفت و گو کرده بود، گفت شرایط آتی به خواسته طالبان و دولت افغانستان بستگی خواهد داشت.
در این حال، آقای ترامپ تاکید کرد حتی در صورت خروج کامل نظامیان ایالات متحده از افغانستان، آمریکا به حضور اطلاعاتی خود در این کشور ادامه خواهد داد تا مانع از تهدیدهای بالقوه شود.
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه دولت آمریکا تاکنون هشت دور گفت و گو با طالبان انجام داده و شورای رهبری این گروه در حال بررسی توافق نهایی با ایالات متحده است.
پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان از جمله وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ بوده است. با این حال، بعضی از منتقدان خروج از افغانستان را به معنی تسلیم در برابر طالبان دانسته اند.
سناتور جمهوریخواه لنیدزی گراهام که از متحدان نزدیک دونالد ترامپ در سیاست خارجی است، می گوید خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، از توافق هستهای آمریکا با ایران در زمان باراک اوباما بدتر است.