صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دو نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شدند

 دو نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شدند

نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو اعلام کرده که دو نظامی عضو نیروهای آمریکایی در افغانستان کشته شدهاند.
در خبرنامه این نهاد که روز پنجشنبه (31 اسد) منتشر شد، آمده که این سربازان روز چهارشنبه کشته شده و هویت سربازان کشته شده براساس راهکار وزارت دفاع آمریکا بعد از ۲۴ ساعت اعلام خواهد شد.
ناتو در باره محل و نحوه کشته شدن این سربازان اطلاعی نداده است.
حدود سه هفته قبل نیز دو سرباز نیروهای آمریکایی در افغانستان کشته شدند. ناتو درباره محل و نحوه کشته شدن این سربازان اطلاعی نداده بود اما منابع امنیتی ولایت قندهار در جنوب کشور گفته بودند که این دو سرباز آمریکایی از سوی یک عضو اردوی ملی در ولسوالی شاهولیکوت این ولایت کشته شدهاند.
خبر کشته شدن این دو سرباز آمریکایی در حالی منتشر میشود که چند روز قبل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت حتی در صورت خروج کامل نظامیان ایالات متحده از افغانستان، آمریکا به حضور اطلاعاتی خود در این کشور ادامه خواهد داد تا مانع از بروز تهدیدهای بالقوه شود.
آقای ترامپ با توجه به گمانهزنیها درباره کاهش نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان گفت: "تعداد نظامیان را تا سطح ۱۳ هزار نفر کاهش دادهایم و کمی بیشتر از این هم کاهش خواهیم داد. سپس تصمیم میگیریم که آیا به حضور نظامی در افغانستان ادامه خواهیم داد یا نه؟"
نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در زمینه آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان در کشور فعالیت دارند. اکنون حدود ۱۴ هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور دارند.
حدود سه هفته قبل روزنامه واشنگتن پست نوشته بود که در صورت توافق میان گروه طالبان و دولت آمریکا شمار سربازان این کشور در افغانستان از ۱۴ هزار به ۸ تا ۹ هزار کاهش خواهد یافت.
روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامهایی آمریکایی نوشته بود که کاهش نیروهای این کشور از افغانستان در ازای برقراری آتشبس و قطع رابطه طالبان با القاعده به عنوان بخشی از توافق اولیه برای پایان دادن به جنگ هجده ساله افغانستان خواهد بود.
خروج نیروهای خارجی از افغانستان از شروط از طالبان برای توافق صلح با آمریکا است. همچنین پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان از جمله وعدههای انتخاباتی دونالد ترامپ بوده است.
براساس اعلام وزارت دفاع آمریکا در ماه گذشته، از سال ۲۰۰۱ که نیروهای آمریکایی وارد افغانستان شدند تاکنون دو هزار و ۳۷۲ نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شدهاند و از این میان هزار و ۸۳۳ نفر از آغاز سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۴ کشته شدهاند.