صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واشنگتن‌پست: جان بولتون در روند مذاکرات با طالبان به حاشیه رانده شده ‌است

واشنگتن‌پست:  جان بولتون در روند مذاکرات با طالبان به حاشیه رانده شده ‌است

روزنامه واشنگتنپست به نقل از مقامهای ارشد آمریکایی از به حاشیه رانده شدن جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در روند صلح افغانستان خبر داده است.
این روزنامه در مقاله خود نوشته که با توجه به اینکه متحدان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای یک نشست مهم برای آینده افغانستان در اوایل این ماه آماده میشدند ولی جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در فهرست دعوت شدگان نبود.
این روزنامه نوشته در مورد دیگر آقای بولتون درخواست یک کپی از پیشنویس موافقتنامه میان آمریکا و طالبان را کرده بود. ولی زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا برای صلح افغانستان درخواست او را رد کرده و گفته بود که آقای بولتون میتواند متن موافقتنامه را در حضور یکی ازمقامهای ارشد آمریکایی بخواند ولی نسخه موافقتنامه در اختیارش قرار نگیرد.
یکی از مقامهای آمریکایی به واشنگتنپست گفته که این برخورد آقای بولتون را عصبانی کرد ولی یک مقام دیگر این موضوع را کم اهمیت خوانده و گفته که در نهایت این پیشنویس به شورای امنیت ملی آمریکا فرستاده شد.
یک مقام ارشد آمریکایی که نخواسته نامش گرفته شود، به واشنگتن پست گفته که جان بولتون که از مدتها برای حضور گسترده نظامی آمریکا در سراسر جهان تلاش میکند، شدیدا مخالف توافق صلحی است که به طولانیترین جنگ تاریخ آمریکا قراراست نقطه پایان بگذارد.
به گفته این مقام آمریکایی مخالفت آقای بولتن با تلاشهای دپیلماتیک برای پایان جنگ افغانستان باعث خشم دونالد ترامپ شده و موجب شد تا متحدان آقای ترامپ او را از فهرست مذاکرات حساس درباره توافق صلح با طالبان کنار بگذارند.
در حاشیه قرار گرفتن آقای بولتون سوالهای را درباره نفوذ او در دولت دونالد ترامپ مطرح ساخته؛ دولتی که در تلاش است نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند، با کوریای شمالی بر برنامه اتمی این کشور معامله کند و با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران وارد تعامل شود.
به گفته مقامهای آمریکا جان بولتون در برابر این اقدامات ایستاده ولی او این کار را بطور فزاینده از حاشیه انجام میدهد.
واشنگتن پست نوشته که در حاشیه قرار گرفتن بولتون در مورد افغانستان وقتی بیشتر روشن شد که مقامات ارشد دولت آمریکا این ماه در تفریحگاه گلف ترامپ در نیوجرسی گردهم آمدند تا در مورد توافق صلح با گروه طالبان صحبت کنند.
دراین نشست برعلاوه رئیس جمهوری، مارک اسپر، وزیر دفاع، جنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری، مایک پمپئو، وزیر خارجه، جینا هسپل، رئیس سیا و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان حضور داشتند.
واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی نوشته که دراین نشست از آقای بولتون دعوت نشده بود، زیرا این نگرانی وجود داشت که تیم او با اجندای نشست مخالفت میکند و بعدا هم جزییات آن را درز خواهد داد. در نهایت به گفته همین منابع پس از درخواستهای پیگیرانه دستیاران آقای بولتون از رئیس دفتر کاخ سفید، او توانست دراین نشست شرکت کند. واشنگتن پست به نقل از منابع آمریکایی نوشته که در جریان این نشست آقای ترامپ و جان بولتون دیدگاههای مخالف داشتند و مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که نمیشود به وعده طالبان اعتماد کرد.
واشنگتن پست نوشته که در زمان اوج نفوذش بر رئیس جمهوری آمریکا، جان بولتون دونالد ترامپ را متقاعد ساخته بود تا به سیاستهای تهاجمی او بیشتر توجه کند و دیگر اعضای کابینه را که تجربه کافی در برخوردهای بینسازمانی نداشتند، به حاشیه براند.
این روزنامه افزوده که روش مدیریتی سخت و جهانبینی خصمانه آقای بولتون، باعث تیره شدن روابط او با شماری از همکارانش شده.
چند روز قبل آقای ترامپ درباره کاهش شمار نیروهای آمریکا تا سطح ۸۶۰۰ نفر سخن گفته بود ولی یک مقام آمریکایی میگوید که به نظر نمیرسد آقای بولتون نقشی در این تصمیم داشته باشد. به گفته آنان آقای بولتون مخالف توافق خلیلزاد با طالبان است. گفته میشود که مفاد این توافق بیشتر درباره خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از افغانستان است و از آنسو هم طالبان متعهد میشوند که در مناطق تحت کنترل آنها، گروههای تروریستی نتوانند سربازگیری کنند، حمایت مالی بدست آورند، آموزش ببینند یا سایر فعالیتها را انجام ندهند.
نهمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه قطر دیروز وارد نهمین روز شده و انتظار توافق قریبالوقوع میان دو طرف وجو دارد.