صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یکی از نامزدان ریاست جمهوری، خطاب به طالبان: با مردم افغانستان مذاکره کنید

یکی از نامزدان ریاست جمهوری، خطاب به طالبان: با مردم افغانستان مذاکره کنید

نورالله جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یک گردهمایی انتخاباتی از گروه طالبان خواست که گفتگوهای صلح را با ایالات متحده به پایان برساند و با مردم مذاکره کند. آقای جلیلی که روز دوشنبه، 18 سنبله در کابل سخنرانی میکرد، خطاب به طالبان گفت که گفتگوهای خود را با امریکا به پایان برساند و مذاکرات مستقیم را با مردم افغانستان آغاز کند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین از طالبان خواست که جنگ را بس کند و به روند صلح بپیوند تا در قسمت بازسازی کشور سهیم شود.
این سخنان در حالی مطرح میشود که نمایندگان گروه طالبان و ایالات متحده امریکا طی 9 ماه گذشته نه دور مذاکره انجام دادند که سرانجام این گفتگوها بینتیجه باقی ماند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته تا جایی که به او مربوط میشود گفتگوها با طالبان منتفی است. او دو روز پیشتر برنامه دیدار با رهبران این گروه در آمریکا را نیز لغو کرده بود.
زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان یک هفته پیش، بعد از آخرین دور مذاکره با طالبان در قطر از رسیدن به توافقی "در اصول" با طالبان خبر داد و گفت این توافقنامه برای اجرایی شدن نیازمند تایید آقای ترامپ است.
اما آقای ترامپ روز شنبه دیداری که قرار بود یکشنبه در استراحتگاه ریاست جمهوری در مریلند -کمپ دیوید- با رهبران طالبان و همچنین به طور جداگانه با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان انجام دهد را لغو کرد.
گزارش هایی از وجود اختلاف در میان مقام های بلندپایه دولت آمریکا بر سر عقلانیت دعوت از طالبان به آمریکا در آستانه هجدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر وجود داشته است.
تصمیم آقای ترامپ برای دعوت از طالبان به کمپ دیوید، همچنین با انتقاد جمهوری خواهان و دمکرات هایی روبرو شد که آن را پذیرایی از تروریست ها در خاک آمریکا میدانند.
آقای ترامپ در مورد لغو آن دیدار به خبرنگاران گفت: "تصمیم من این بود که دیداری داشته باشیم. فکر می کردم کمپ دیوید مناسب است. تنها دلیل لغو آن این بود که آنها یک سرباز ما را کشتند."
او به حمله روز پنجشنبه در کابل از سوی طالبان اشاره داشت که باعث مرگ ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی شد. او شنبه هم همین علت را برای لغو دیدار با طالبان ذکر کرده بود.
او گفت که این طالبان فکر می کرد با این حمله در موقعیت بهتری قرار می گیرد اما آنها "با صدای روشن و بلند گفته اند احساس میکنند که اشتباه بزرگی مرتکب شدند."
آقای ترامپ روز دوشنبه همچنین در توییتی نوشت: "ما در افغانستان نقش مامور پولیس را بازی کردهایم و البته قرار نبود سربازان بزرگ ما که در جهان برترین هستند این نقش را بازی کنند. در چهار روز گذشته، ما در حال کوبیدن دشمن با شدتی بیش از هر زمان در ده سال گذشته بوده ایم!"