صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هند جریمه اقامت غیرمجاز را برای افغان‌ها کاهش داد

 هند جریمه اقامت غیرمجاز را برای افغان‌ها کاهش داد

سفارت افغانستان درهند اعلام کرده که دهلی نو جریمه اقامت غیر مجاز افغانها در هند را کاهش داده است.
این سفارت در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که با "پیگیری و تلاشهای مکرر" این سفارت، حکومت جمهوری هند جریمه اقامت بعد از ختم زمان ویزا را به میزان قابل توجه برای شهروندان افغانستان کاهش داده است.
این سفارت افزوده که شهروندان افغان که به دلیل مشکلات بیش از مدت اعتبار ویزای شان در هند اقامت میکنند، ملزم به پرداخت جریمه اندک هستند.
براساس اعلام سفارت افغانستان در هند، شهروندان افغان که از یک الی ۱۵ روز اقامت بدون ویزا در هند ۵۰۰ روپیه هندی جریمه خواهند شد.
کسانیکه که مدت اقامت آنها از ۱۵ روز بیشتر میشود تا مدت ۹۰ روز ملزم به پرداخت جریمه پنجهزار روپیه هندی هستند.
کسانی که اقامت غیر مجاز بیشتر از سه ماه تا دو سال دارند، نیز ملزم به پرداخت ده هزار روپیه هندی هستند.
اقامت شهروندان افغانستان بدون ویزا برای بیش از دوسال، ۲۰ هزار روپیه هندی جریمه خواهد داشت.
قبل از این اتباع افغانستان برای اقامت غیرمجاز از یک روز تا سه ماه مجبور به پرداخت حدود ۳۰۰ دالر آمریکایی بودند. بخش ثبت اتباع خارجی کشور هند نیز اعلام کرده که اقلیتهای از کشورهای پاکستان، بنگلادش و افغانستان برای دو سال اقامت بعد از ختم روادید ۵۰۰ روپیه جریمه شده، از دو ماه تا دو سال ۲۰۰ روپیه و تا سه ماه نیز ۱۰۰ روپیه جریمه میشوند. در افغانستان اقلیتهای هندو و سیک نیز زندگی میکنند.
تردد افغانها به هند زیاد است. بیماران افغان به دلیل سهولتهای که در قسمت گرفتن ویزای هند فراهم است، برای درمان به این کشور سفر میکنند. براساس اعلام نهادهای مرتبط از ۳۰۰ نفری که روزانه از افغانستان ویزای هند را میگیرند، ۷۰ درصد آنان برای درمان به هند سفر میکنند.
آموزش یکی از بخشهای عمده دیگر است که هند در سالهای گذشته روی آن سرمایه گذاری بزرگ کرده است. قبلا دولت افغانستان گفته بود که از ۱۵ هزار دانشجوی افغان که در خارج  کشور در حال آموزش هستند، بیشتر از ۵ هزار در هند به سر میبرند.