صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان در مسکو: آماده از سرگیری مذاکرات صلح با آمریکا هستیم

طالبان در مسکو:  آماده از سرگیری مذاکرات صلح با آمریکا هستیم

در پی لغو مذاکرات صلح میان دولت آمریکا و نمایندگان گروه طالبان، یک هئیت مذاکرهکننده طالبان از قطر به مسکو رفته است. نمایندگان این گروه در مصاحبه با رسانههای روسیه گفتهاند که هنوز مایل به آوردن صلح در افغانستان از طریق مذاکره هستند.
شیر محمد عباس استانکزی، از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر که رهبری این هیئت را بر عهده دارد در مصاحبه با تلویزیون دولتی روسیه گفته که جنگ بر آنها (طالبان) تحمیل شده است. او افزوده که با این حال هنوز این گروه علاقمند به آوردن صلح در افغانستان از طریق مذاکره است.
آقای استانکزی گفت: "متاسفانه هر زمانی که ما به یک توافق نهایی رسیدهایم، مذاکرات از سوی آمریکا لغو شده است."
او گفته که در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما نیز دو بار توافقاتی این چنینی متوقف شده بودند.
رسانههای مسکو گفتهاند که این هیئت با ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه مسکو در امور افغانستان دیدار کرده است. ضمیر کابلوف پیش از این به رسانههای این کشور گفته بود که مذاکرات صلح میتوانست راه را به سوی مصالحه ملی به حل بحران افغانستان باز کند.
این دیدار در حالی صورت میگیرد که قرار بود هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کمپ دیوید با رییس جمهوری افغانستان و رهبران گروه طالبان دیدار کرده و توافق آمریکا و طالبان را نهایی کند اما روز یکشنبه هفته گذشته آقای ترامپ از لغو این دیدار خبر داد.
او گفت قید مذاکره با طالبان را زده است، چون آنها با حملهای دیگر، غیرنظامیان و یک سرباز آمریکایی را در آستانه این دیدار کشتهاند.
در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان میگوید که سفر رهبران طالبان به کشورهایی مثل روسیه یا چین "شکست قطعی سیاسی" آنان را نشان میدهد.