صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ارگ: تلاش‌ها برای پروسه صلح تا برگزاری انتخابات متوقف شد

 ارگ:  تلاش‌ها برای پروسه صلح تا برگزاری انتخابات متوقف شد

ریاست جمهوری اعلام کرد که حکومت تلاشها برای پروسه صلح را تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری متوقف کرده است. صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری روز شنبه 23 سنبله در یک نشست خبری در کابل گفت که "حکومت تا برگزاری انتخابات، تلاشهای خود برای پروسه صلح را متوقف ساخته است."
آقای صدیقی افزود که به باور حکومت افغانستان، کلید مشروعیت صلح، در برگزاری انتخابات است. او تأکید کرد صلح بدون مشروعیت تامین نمیشود و مشروعیت صلح بدون انتخابات به میان نمیآید.
سخنگوی رئیس جمهوری گفت که بعد از انتخابات حکومت افغانستان یا حکومتی که از طرف مردم افغانستان انتخاب میشود یکی از اولویتهای اساسیاش پیشبرد پروسه صلح خواهد بود.
او علاوه کرد که پروسه صلح بعد از مشورههای ملی، منطقهای و بینالمللی، توسط حکومت آینده افغانستان پیش برده خواهد شد.
نمایندگان ایالات متحده امریکا و طالبان طی نه ماه گذشته 9 دور گفتگو را در دوحه قطر انجام دادند اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا این روند را لغو کرد.
اکنون ریاست جمهوری میگوید که حکومت عزمی راسخ به برگزاری انتخابات در شش میزان سال جاری دارد و متعهد به برگزاری انتخابات شفاف و دور از تقلب است.
آقای صدیقی تاکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری بر اساس دستور قانون اساسی برگزار میشود و هیچ قدرتی قادر به لغو این پروسه نیست.
او گفت که افرادی که "زمزمههای حکومت موقت را سر میدهند انها مخالف نظام جمهوریت و مردم هستند و در همسوی با دشمنان مردم افغانستان قرار دارند."
آقای صدیقی افزود، رئیس جمهور در آخرین جلسهای که هفته گذشته از طریق ویدیو کنفرانس با اکثر والیان، قوماندانان قول اردوها، قوماندانان امنیه ولایات و روسای ولایتی کمیسیونهای انتخاباتی در رابطه به تامین امنیت و شفافیت انتخابات داشت، کمیشنران کمیسیونهای انتخاباتی به گونه کامل اطمینان دادهاند که تدابیری را روی دست گرفتهاند که جلو هرگونه تقلب و تخطیها را خواهد گرفت.
سخنگوی رئیس جمهور گفت حکومت افغانستان همچنان متعهد است تا زمینه را برای تامین امنیت پروسه انتخابات و شرکت گستردهی مردم و شرکای انتخاباتی را فراهم کند.
آقای صدیقی همچنین تأکید کرد تا ده روز آینده، وضعیت امنیتی افغانستان تغییر مثبت خواهد کرد و نتایج عملیاتهای زیادی را که به منظور تأمین امنیت انتخابات تا به حال راه اندازی شده است، خواهیم دید. او گفت طالبان دشمن اصلی مردم ما و پروسههای ملی مثل انتخابات است و این گروه همواره تلاش کرده است تا مانع پروسههای ملی و مردمی شود، اما نیروهای امنیتی و دفاعی کشور همان گونه که در سایر پروسههای ملی در کنار مردم و حکومت افغانستان ایستادهاند، در پروسه انتخابات نیز مسئولیت تامین امنیت شهروندان ما را بر عهده خواهند داشت تا مردم ما به فکر آسوده بتوانند نامزد مورد نظر خویش را انتخاب کنند. انتخابات ریاستجمهوری ۱۳۹۸ سومین انتخابات ریاستجمهوری در کشور است که قرار است ۶ ماه میزان سال ۱۳۹۸ برگزار شود. کمیسیون انتخابات قرار بود که انتخابات ریاستجمهوری را همزمان با انتخابات مجلس نمایندگان در حوزه ولایت غزنی و انتخابات شوراهای ولایتی کشور برگزار کند اما بعدها کمیسیون انتخابات اعلام کرد که فقط قادر به برگزاری انتخابات ریاستجمهوری است.
طرح فدرالی بایدن، سیاستی برای کسب رای
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری به سخنان اخیر جو بایدن، نامزد حزب دموکرات واکنش نشان داد و گفت که آقای بایدن با سیاست هیاهو دنبال کسب رای است.
آقای صدیقی افزود که نامزدان احراز کرسی ریاست جمهوری امریکا تلاش دارند تا با استفاده از سیاست هیاهو برای جلب توجه رایدهندگان کشورشان استفاده کنند.
جو بایدن نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات و معاون سابق ریاست جمهوری در سخنانی گفته بود که افغانستان درست نمیشود و باید به سه ایالات تقسیم شود و همچنین پیشنهاد کرده که نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند و در عوض پاکستان پایگاهی برای این سربازان در اختیار امریکا بگذارد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا پیش از این و زمانی که به عنوان سناتور دموکراتها در کنگره این کشور فعالیت میکرد طرحی را برای فدرالیسم در عراق پیشنهاد کرد تا این کشور به سه ایالت فدرال و جداگانه برای سنیها، شیعیان و کردها تقسیم شود.
این طرح با وجود حمایتی که از سوی دو حزب آمریکا کسب کرد با مخالفت جدی در خاورمیانه روبرو شد و حتی سفارت آمریکا در عراق نسبت به تبعات آن هشدار داد.