صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: جامعه بین‌المللی با قاطعیت از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند

 سازمان ملل: جامعه بین‌المللی با قاطعیت از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت می‌کند

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) اعلام کرده که جامعه بینالمللی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با قاطعیت حمایت میکند.
بر اساس اعلامیهای که دیروز (دوشنبه، 25 سنبله) از طرف یوناما به رسانهها فرستاده شده، به نقل از تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان آمده، که " یک پیام قوی از نمایندگان جلسه شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته این بود که جامعه بینالمللی از انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ 28 سپتامبر برگزار میشود، کاملا حمایت مینماید."
یوناما ضمن حمایت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از کمیسیونهای انتخاباتی خواسته تا زمینه انتخابات شفاف و عادلانه را فراهم سازند.
فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته که :"اعتبار هر انتخابات مسئولیت جمع تمام دست اندرکاران آن میباشد و تنها وظیفه کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی نیست. کاندیدان، نهادهای جامعه مدنی، رسانه ها، علمای دینی و دیگران در این بخش نقش مهمی دارند، حداقل باید برای بسیج رای دهندگان جهت استفاده از حق دموکراتیک شان برای استفاده از رای شان در 28 سپتامبر، تلاش نمایند. هیچ کس اجازه ندارد تا افغانهایی را که برای رای دهی ثبت نام کرده اند از این حق شان محروم نماید."
یاماموتو که رییس دفتر یوناما نیز میباشد گفته: "انتخابات معتبر در قلب هر دموکراسی نهفته است و حق رای دهی از بسیاری جهات نمادی از پیشرفت دموکراتیکی است که در 18 سال گذشته در افغانستان رخ داده است."
وی افزوده: "هر رای دهی تنها موضوع مسئولیت مدنی نیست و راهی است برای حفاظت از دستاوردهایی که در افغانستان به دست آمده و همچنان نشان دهنده حمایت از پروسه های سیاسی صلح آمیز می باشد."
او تاکید کرده که یوناما متعهد است که مسئولیت خود را بر مبنای ماموریتش برای حمایت از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در راستای برگزاری انتخاباتی معتبر، شفاف و همه شمول به رهبری و مالکیت افغانها، انجام دهد.
وی بیان داشته که انتظار میرود که همه کاندیدان و رای دهندگان سهم خویش را در حفظ شفافیت انتخابات و خودداری از شمولیت در هر گونه بی نظمی های انتخاباتی، ایفا نمایند. در هر صورت اگر در مورد وقوع بی نظمی ها نگرانی وجود داشته باشد باید فورا کمیسیون شکایات انتخاباتی در جریان قرار گیرد تا تحقیقات سریع و مناسب خود را آغاز نماید.
نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان همچنان گفته که یوناما از فعالیت هایی که از سوی نیروهای امنیتی در حمایت از انتخابات، حفاظت از توزیع مواد حساس انتخاباتی و تامین امنیت محلات رای دهی قبل از انتخابات و در روز انتخابات انجام می دهند تا تمام افغان ها به شمول زنان بتوانند در این پروسه اشتراک نمایند، قدردانی می نماید.
کمیسیون انتخابات روز یکشنبه اعلام کرد که مواد انتخاباتی به مراکز تمامی ولایات رسیده و به زودی این مواد انتخاباتی از مرکز ولایات به ولسوالیها انتقال داده خواهند شد. قرار است که انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان/28 سپتامبر برگزار شود.