صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور: علمای دین برای تشویق مردم به اشتراک در انتخابات نقش مهم دارند

رئیس جمهور:  علمای دین برای تشویق مردم به اشتراک در انتخابات نقش مهم دارند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور،  نقش علمای دین را در اشتراک گستردۀ مردم  در انتخابات، مهم عنوان کرد و گفت که انتخابات، بهترین راه انتقال مسالمت آمیز قدرت و تمثیل اراده ملت می باشد.
بر اساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری،  رئیس جمهور غنی، صبح دیروز (سه شنبه، 26 سنبله) با رهبری و اعضای شورای سراسری علمای افغانستان، در قصر چهارچنار دیدار کرد.
در این دیدار رئیس جمهور غنی، گفت: «انتخابات، به عنوان یک رکن مهم مردم سالاری، بهترین راه انتقال مسالمت آمیز قدرت و تمثیل اراده ملت می باشد.»
وی  درحاليکه نقش علمای کرام را در تشویق، ترغیب، انسجام و اشتراک گسترده مردم در انتخابات، مهم خواند، افزود که فتوای متفقۀ علما، موقف علمای کرام در اندونیزیا، مکه مکرمه و مدینه منوره، اقدامات تاریخی و بی پیشینه ای بودند، که زمینه و شرایط برای صلح را فراهم کرد.
موصوف گفت که صلح، خواست اساسی مردم و دولت افغانستان بوده و برای رسیدن به آن، تلاش های خود را تا سطح ولسوالیها و روستاها منسجم خواهند کرد.
غنی علاوه کرد: «فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح، راهکار ما را برای گفتگوهای صلح تعیین کرد و ما بخاطر تطبیق آن، بصورت دوامدار تلاش میکنیم.»
رئیس جمهور، مالکیت پروسه صلح را مربوط به ملت و دولت افغانستان خوانده گفت که برای صلح باعزت و دوامدار که در آن رضامندی خداوند (ج) و رفاه ملت نهفته باشد؛ برقراری آتش بس، شرط اساسی میباشد.
وی همچنان گفت که در کنار تهیه بودجه و ترتیبات دیگری برای دارالافتا، در مشورت با علمای کرام، اشخاص مناسب و صالح در دارالافتا و معینیت عرفان وزارت ارشاد، حج و اوقاف، تشخیص و معرفی خواهند شد.
در این دیدار، به نمایندگی از شورای سراسری علمای افغانستان، مولوی عطاالله لودین معاون این شورا، با اشاره به اینکه راه حل معقول قضیه افغانستان، گفتگو با دولت افغانستان می باشد، گفت که در چند ماه گذشته با وجود مذاکرات طالبان با امریکاییها و رفت و آمد نمایندۀ وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح، شاهد حملات شدید، انفجار و خشونتها درافغانستان بوده اند.
وی افزود: «به باورما، شرط اساسی برای آغاز مذاکرات صلح، آتش بس میباشد. طالبان، هرگاه ممثل اراده مردم باشد، پس باید از گفتگوی رو در رو با دولت افغانستان، هراس نداشته باشند.»
معاون شورای سرتاسری علمای افغانستان، انتخاب زعیم، از طریق انتخابات را برای انجام موفقانه  مذاکرات صلح، بقای جمهوری اسلامی افغانستان و انجام بهتر امور سیاسی کشور، واجب و ضروری دانسته و گفت که از تمام شهروندان کشور تقاضا به عمل مى آيد تا در انتخابات ریاست جمهوری، به  گونۀ گسترده اشتراک نمایند.