صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حدود 50 تن در حمله‌های کابل و پروان کشته شدند

 حدود 50 تن در حمله‌های کابل و پروان کشته شدند

وزارت امور داخله اعلام کرده است که بر اثر دو حمله انتحاری در مکرویان شهر کابل و شهر چاریکار ولایت پروان، 48 تن کشته شدند که اکثر آنان غیرنظامی هستند.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله به رسانهها گفت که حوالی ساعت 11.40 دقیقه صبح روز سهشنبه 26 سنبله یک فرد انتحاری سوار بر موترسایکل در مربوطات حوزه اول شهر چاریکار ولایت پروان خود را بین افراد ملکی منفجر کرد.
آقای رحیمی افزود که در این رویداد تروریستی، 26 تن جان باختند که در بین انان 4 تن نظامی است و مابقی آنان غیرنظامیان هستند. در این رویداد 42 تن دیگر زخمی شدند. مسئولان ریاست صحت ولایت پروان گفتهاند که وضعیت 11 تن از اشتراک کنندگان وخیم است.
شاهدان رویداد میگویند که حمله هنگامی به وقوع پیوست که شماری از شهروندان چاریکار تصمیم داشتند در یک گردهمایی انتخاباتی شرکت کنند. وزارت داخله اما گفته است که به افرادی که در گردهمایی انتخاباتی شرکت کرده بودند، آسیبی نرسیده است.
سخنگوی وزارت امور داخله همچنین میگوید که در جمع شهدا و زخمیان، کودکان و زنان نیز قرار دارند. مسئولیت این حمله انتحاری را طالبان بر عهده گرفته است.
همچنین حدود یک ساعت بعد از حمله انتحاری در شهر چاریکار، حملهای دیگر در محدوده مکرویان شهر کابل به وقوع پیوست که 22 تن کشته شدند.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله گفت که بر اثر حمله انتحاری گروه طالبان در مکرویان شهر کابل، 22 تن کشته و 38 تن دیگر زخمی شدند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را نیز بر عهده گرفته است.
دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) میگوید، حمله شورشیان گروه طالبان به یک گردهمایی انتخاباتی، نشان از بیاحترامی شدید آنان به زندگی غیرنظامیان و اصول حقوق بشر است.
یوناما با نشر بیانیهای نوشته است که این گونه حملات که با تلفات زیادی از افراد غیرنظامی همراه است، تخطی از قانون بینالمللی است.
ریاست جمهوری نیز با نشر اعلامیهای نوشته است که طالبان به سلسلهی جنایات ضد بشریشان، در دو حمله جداگانه تروریستی، دههاتن از هموطنان ما را شهید و دهها تن دیگر را زخمی کردند.
در اعلامیه آمده: رئیس جمهوری، ضمن محکوم کردن شدید این حملههای وحشیانهی تروریستی گفت که مردم افغانستان به خصوص مردم شجاع ولایت پروان، همواره در دفاع از آزادی، ارزشهای مردم سالاری و نظام جمهوری ما، دلیرانه ایستادگی کردهاند و هرگز برای دشمن اجازه نخواهند داد تا به اهداف شوم شان برسند.
آقای غنی گفت: "تشدید حملههای تروریستی و تاکید طالبان بر کشتار مردم افغانستان، سبب ناکامی گفتگوهای طالبان با امریکا شد. طالبان با ادامه جنایاتشان، یکبار دیگر ثابت کرد که به برقراری صلح و ثبات در افغانستان اراده و دلگرمی ندارد و تمامی حرکاتش، جز فریب و نیرنگ، چیز دیگری نبوده است."
گفتنی است که نمایندگان گروه طالبان با ایالات متحده امریکا طی ده ماه گذشته، نه دور گفتگو برگزار کردند اما در این مدت دست از جنگ و خونریزی برنداشت.
این اقدام طالبان باعث شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا در یک رشته توییتهای غیرمنتظره این وضعیت را به ناگهان دگرگون کرد. رئیس جمهوری امریکا گفت ادامه خشونتها از سوی طالبان موجب شده تصمیم به لغو مذاکرات بگیرد. او بعدا اعلام کرده که به سرکوب بدون سابقه طالبان اقدام کرده است. طی دو هفته گذشته دهها تن از فرماندهان و افراد بانفوذ گروه طالبان کشته شدهاند.