صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست جمهوری: میزبانی از طالبان خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها است

ریاست جمهوری:  میزبانی از طالبان خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها است

ریاست جمهوری کشور در واکنش به سفر هیأت گروه طالبا به تهران گفته است که میزبانی از این گروه که به کشتار مردم افغانستان ادامه میدهند، "خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها است."
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری دیروز (سه شنبه، 26 سنبله) در صفحه رسمی توییتر خود نوشت که " طالبان هم چنان افغانها را میکشند و به افتخارمسئولیت آن را میگیرند. روایت طالبان جنگ، خشونت و کشتارمردم است."
او افزود که "طالبان یک خطرجدی برای امنیت منطقه و جهان است. میزبانی از این گروه، خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست و به ویژه برای حکومت افغانستان که همیشه خواهان روابط حسنه با همسایهها میباشد."
دیروز گروه طالبان اعلام کرد که روز دوشنبه یک هیأت این گروه از تهران دیدار و با مقامهایی از وزارت خارجه ایران دیدار کرده است.
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر، در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که این هیأت به ریاست عبدالسلام حنفی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر به ایران سفر کرده است.
او افزوده که روند صلح افغانستان، تحولات اخیر، پیشرفت و مصؤنیت پروژه های اقتصادی ایران در افغانستان و راهکارهای صلح پایدار از مواردی بوده که با مقامهای ایرانی درباره آن گفتگو شده است.
آقای شاهین گفته که طالبان به نقش تمام کشورها در روند صلح افغانستان از جمله کشورهای همسایه به دیده قدر مینگرد.
خبرگزاری تسنیم ایران نیز در یک گزارش نوشت که اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از سفر به مسکو عازم تهران شدند تا با مقامهای ایران گفتگو کنند. به نوشته این خبرگزاری این دومین سفر خارجی اعضای دفتر سیاسی طالبان پس از لغو مذاکرات توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به ایران است.
در این گزارش آمده که روند صلح، مذاکرات "بینالافغانی" و توقف مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا از جمله موضوعات مورد بحث میان اعضای دفتر سیاسی طالبان و مقامهای ایران بوده است.
تسنیم افزوده که گروه طالبان تصمیم گرفته است پس از لغو مذاکراتش با طرف آمریکایی به دیپلماسی خود جهت رسیدن به صلح در افغانستان ادامه دهد.
طالبان و آمریکا و در آستانه امضاء موافقتنامه صلح بودند که حمله خونین گروه طالبان در کابل منجر به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی شد. بعد از این حمله دونالد ترامپ مذاکره با طالبان را متوقف و بعد اعلام کرده که مذاکره با طالبان مرده است.
آقای ترامپ در جدیدترین توییتش بار دیگر با اشاره به این حمله نوشته که راههای به مراتب بهتری برای آمادگی مذاکرات وجود داشت. وی گفته است که طالبان میفهمند خطای بزرگی کردند و حالا نمیدانند چطور جبران کنند.
حکومت افغانستان نیز اعلام کرده که پروسه صلح را مطابق با فیصله لویه جرگه مشورتی صلح دنبال میکند، اما اکنون شرط آغاز مذاکرات با طالبان، برقراری آتشبس دائمی است.
مقامات حکومت افغانستان و امریکا اعلام کردهاند که پس از متوقف شدن مذاکرات امریکا و طالبان، حملات علیه گروه طالبان شدت گرفته و آنها کنترول مناطق زیادی را از دست دادهاند.