صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عمران خان: تلاش می‌کنیم مذاکرات طالبان و امریکا از سر گرفته شود

عمران خان:  تلاش می‌کنیم مذاکرات طالبان و امریکا از سر گرفته شود

عمران خان، صدراعظم پاکستان گفته است که دولت او تلاش خواهد کرد تا مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا از سر گرفته شود.
آقای خان روز چهارشنبه (۲۷ سنبله) در سخنرانی در مراسمی به مناسبت گشایش ۲۴ ساعتۀ مرز تورخم میان افغانستان و پاکستان، از برهم خوردن مذاکرات امریکا و طالبان ابراز تاسف کرد.
او گفت: "به شما اطمینان میدهم که از تمام نیروی خود برای ایجاد پیشرفت در این مذاکرات کار خواهیم گرفت. توقف این مذاکرات قابل تاسف بود. ما تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد تا روند صلح افغانستان را بار دیگر زنده کنیم."
آقای خان گفت که در دیدار هفتۀ آیندهاش با دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در نیویارک، روی این موضوع صحبت خواهد کرد.
همزمان با این، وزارت خارجه کشور نیز گفته است که احتمال از سر گیری مذاکرات طالبان و امریکا وجود دارد.
صبغتالله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه در یک کنفرانس خبری گفته که: "احتمال دوباره آغاز شدن مذاکرات (میان ایالات متحده و طالبان) زیاد است و البته جنگ برای همیشه نباید در کشور باقی بماند." آقای احمدی اما توضیح بیشتری در این باره نداده است.
گفتگوها میان طالبان و امریکا که حدود ۹ ماه ادامه داشت، بدنبال حمله طالبان در کابل که در آن یک سرباز امریکایی کشته شد، برهم خورد.
صدراعظم پاکستان، پیش از این بارها گفته بود که طرفدار نهایی شدن توافق میان امریکا و طالبان است. پیش از آن، دولت آقای خان، ملا عبدالغنی برادر، از سران گروه طالبان را که در پاکستان زندانی بود، آزاد کرد تا به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر آغاز به کار کند.
دولت افغانستان اما نسبت به چگونگی مذاکرات امریکا و طالبان بدبین بود. گروه طالبان نیز درخواستها برای گفتگو با دولت افغانستان را رد کرده بودند.
ولی عمران خان در جریان سفری که اخیرا به واشنگتن داشت، وعده کرد که طالبان را تشویق خواهد کرد تا مذاکره با دولت افغانستان را آغاز کنند.
دولت افغانستان اخیرا اعلام کرد که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل حکومت جدید، تلاشها برای گفتگو با طالبان را متوقف کرده است.