صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع: ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز به صورت کامل از کنترل طالبان خارج شد

وزارت دفاع: ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز به صورت کامل از کنترل طالبان خارج شد

وزارت دفاع ملی کشور اعلام کرده که ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز به صورت کامل از کنترل گروه طالبان خارج شد و به تصرف نیروهای دولتی درآمد.
این وزارت دیروز (شنبه، 20 میزان) با نشر یک خبرنامه، نوشته است که در ادامه علمیات نیروهای امنیتی و دفاعی، حوالی ساعت 1:30 دقیقه بامداد شنبه، نیروهای گروه طالبان به صورت کامل از اطراف ولسوالی دشت ارچی پاکسازی شدند و کنترل کامل این ولسوالی به دست نیروهای امنیتی و دفاعی کشور افتاد.
در خبرنامه وزارت دفاع ملی آمده است که در این عملیات "مواضع و پناهگاههای مستحکم طالبان نابود شد و تلفات سنگینی به افراد این گروه وارد شده است."
وزارت دفاع تأکید کرده که عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای "پاکسازی" مناطق تحت کنترل طالبان "به شدت" ادامه دارد.
بر اساس خبرنامه وزارت دفاع ملی، در مدت شش ماه گذشته ۱۲ ولسوالی در ولایتهای غزنی در جنوب، بدخشان، کندز، تخار در شمال شرق و فاریاب در شمال از کنترل طالبان خارج شدهاند.
در روزهای گذشته طالبان حمله سنگینی را در چند ولسوالی ولایت تخار آغاز کرده و جنگ تا نزدیکی شهر تالقان مرکز ولایت تخار رسید، اما عملیات نیروهای امنیتی باعث شد که نیروهای طالبان عقب رانده شوند.
طالبان در این حملات همزمان موفق به پیشرویهایی در ولسوالی بهارک، دشت قلعه و خواجه غار ولایت تخار شدند که با ادامه درگیری اکنون مقامهای دولتی اعلام کردهاند که حمله طالبان را در این ولسوالیها عقب رانده و از مسیر ولسوالی خواجه غار وارد ولسوالی دشت ارچی شدهاند. فرماندهی پولیس کندز نیز اعلام کرده که کنترل ولسوالی دشت ارچی بدست نیروهای دولتی آمده و "تلفات سنگین" نیز به شورشیان طالبان وارد شده است.
طالبان حدود یک ماه قبل (۱۷سنبله) موفق به تصرف ولسوالی دشت ارچی شدند و بعد از این مسیر به ولسوالی خواجه غار در همسایگی آن حمله کردند. طالبان بارها از این مسیر به ولسوالی خواجه غار حمله کردهاند.
ولسوالی دشت ارچی از ناامنترین و مهمترین ولسوالی ولایت کندز است. این ولسوالی در چهار سال گذشته چندین بار میان نیروهای دولتی و شورشیان دست به دست شده است.