صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس سنا: نتایج انتخابات ریاست جمهوری بايد به زودی اعلام شود

مجلس سنا:  نتایج انتخابات ریاست جمهوری بايد به زودی اعلام شود

اعضای مجلس سنا می گویند که نتایج انتخابات باید در زمان معین آن اعلام شود؛ زیرا برای مذاکرات صلح باید حکومت منتخب و نیرومند وجود داشته باشد.
اعضای مجلس سنا، دیروز (یکشنبه، 19 عقرب) ولادت حضرت محمد (ص) را به یکدیگر و تمام افغان ها و مسلمان ها تبریک گفتند و آراستگی بر اخلاق محمد(ص) را، راه حل تمام مشکلات خواندند.
صدیقه بلخی عضو مجلس سنا گفت: "تمام افغان ها باید خود شان را با اخلاق محمدی آراسته نمایند و راهى را تعقیب نمایند که آن مبارک، به آن امر کرده است."
وی از افغان ها خواست که قلب شان را از نفاق، تبعیض و کدورت خالی نگهدارند و برای وحدت ملی در کشور کار کنند.
نامبرده از رسانه ها بخصوص تلویزیون ها تقاضا کرد که همیشه بخصوص در روز مولود شریف، برنامه هاى مختلف سیرت و اخلاق نبی کریم(ص) را تهیه نمایند؛ تا دیگران آن را گوش کرده و به آن عمل نمایند.
انارکلی هنریار نمایندۀ اهل هنود و اهل سکها در مجلس سنا نیز میلاد حضرت محمد(ص) پیامبر معظم اسلام را به همه تبریک گفت.
وی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که نتایج انتخابات ریاست جمهوری را در زمان معین آن اعلام کنند.
قرار است که نتایج ابتدایی، در ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی آن در ۱۵ قوس اعلام شود.
به گفتۀ هنریار؛ مذاکرات صلح با اعلام نتایج انتخابات رابطه دارد، ضرور است که نتایج انتخابات در زمان معین آن اعلام گردد؛ تا مذاکرات صلح از سوی یک حکومت قوی و منتخب به پیش برده شود.
لطف الله بابا عضو مجلس سنا نیز از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که نتایج انتخابات را در  زمان معین آن اعلام نماید؛ زیرا بخاطر آن، مذاکرات صلح متوقف گردیده است.
مذاکرات نه ماهۀ صلح بین طالبان و امریکا پس از نه مرحله، از سوی رئیس جمهوری امریکا متوقف شد؛ اما در این اواخر زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص امریکا، دوباره سفرهای خویش را در این خصوص به برخی کشورها آغاز کرده است. همچنان قرار است در آیندۀ نزدیک، یک نشست با شرکت نمایندگان طالبان، حکومت افغانستان و برخی سیاسیون افغانستان، در چین راه اندازی شود.
لطف الله بابا گفت: "جنگ، روزانه از ما قربانی می گیرد و هر روز ده ها افغان بیگناه کشته می شوند، به این روند باید نقطۀ پایان گذاشته شود، مذاکرات صلح زمانی می تواند نتایج مثبت و خوب داشته باشد که طالبان و یک حکومت قوی منتخب، پشت میز بنشینند و برای مشکلات موجود راه حل را بررسی نمایند."
فضل های مسلمیار رئیس مجلس سنا نیز میلاد پیامبر را تبریک گفت و افزود که هر مسلمان باید اخلاق نبوی داشته باشد.
وی از افغان ها خواست که با یک روحیۀ ملی و یک صدا، به کشور و مردم خود خدمت کنند.
وی نیز از کمیسیون انتخابات خواست که نتایج انتخابات را در زمان معین اعلان نماید.
وی افزود: "به هر اندازه که نتایج انتخابات به تعویق انداخته می شود، بین افغان ها نفاق و بدبختی بیشتر می شود، همچنان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز باید نتایجى را که از سوی کمیسیون اعلام میشود، قبول کنند و از تشنج استفاده نکنند."
این درحالی است که عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری، دیروز گفت که بازشماری آرا باید متوقف شود؛ زیرا این کار مشروعیت ندارد.