صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عبدالله: اگر روند بازشماری آرا متوقف نشود، نتیجه را نمی‌پذیریم

عبدالله: اگر روند بازشماری آرا متوقف نشود، نتیجه را نمی‌پذیریم

عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، در پی آغاز روند باز شماری آرا، گفت که اگر روند بازشماری متوقف نشود، نتیجه این روند را نمیپذیرد.
کمیسیون مستقل انتخابات دیروز (یکشنبه 19 عقرب) اعلام کرده است که روند بازشماری آرا با حضور ناظرین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، نهادهای ناظر بر روند انتخابات، مشاهدین ملی و بین المللی و رسانهها؛ در دفاتر ولایتی این کمیسیون رسماٌ آغاز شد.
آقای عبدالله اما در همین روز در یک گردهمایی اعتراضی در کابل گفت که از کمیسیون مستقل انتخابات میخواهیم روند بازشماری آرا را متوقف کند، اگر متوقف نشود، نتیجه را نمیپذیریم.
او افزود که کمیسیون در مرحله اول باید سرنوشت 300 هزار رای مبهم و باطل و نزدیک به 2500 صندوق فاقد اطلاعات بایومتریک را مشخص کند.
اما کمیسیون با نشر اعلامیهای خبر از آغاز روند بازشماری داده و گفته است که در روند بازشماری قرار است در 34 ولایت کشور بیشتر از ۸ هزار و ۲۰۰ محل بازشماری و تفتیش شود.
تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور و یکی دیگر از نامزدان ریاست جمهوری، از آغاز به کار روند باز شماری آرا استقبال کرده است و گفته است که این روند باید زودتر از این آغاز میشد. کمیسیون مستقل انتخابات حدود یک هفته پیش گفته بود که روند بازشماری آرا را آغاز میکند اما این روند بنا به دلایل نامعلومی تا روز یکشنبه آغاز نشد.
اکنون که این روند آغاز شده است، تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله خواستار توقف آن شده و هشدار داده است که اگر پاسخ مثبت داده نشود، اقدامهای بعدی را روی دست خواهد گرفت.
آقای عبدالله در این گردهمایی اعتراضی گفت: "امیدواریم کمیسیون جدیت و قاطعیت مردم افغانستان را دست کم نگیرند... ما درصدد برهم زدن روند انتخابات نیستیم... ما طرفدار بحران نیستم... حرف ما مسالمت آمیز است اما قاطع، نرم میگوییم اما تا آخر سرش ایستاد میشویم."
آقای عبدالله  تاکید کرد که مراجع تصمیم گیرنده در انتخابات، کمیسیونهای انتخاباتی است اما تصامیم این نهادها باید مطابق قوانین و طرزالعملها باشد.
کمیسیون مستقل انتخابات آرای معتبر در انتخابات ریاست جمهوری را یک میلیون و هشتصد و چهل و سه هزار رای اعلام کرده است.