صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست جمهوری: انس حقانی و دو عضو برجسته طالبان هنوز در زندان هستند

ریاست جمهوری:  انس حقانی و دو عضو برجسته طالبان هنوز در زندان هستند

ریاست جمهوری کشور اعلام کرده انس حقانی، برادر رهبر شبکه حقانی، مالی خان و حافظ رشید از اعضای برجسته طالبان، هنوز در زندان دولت افغانستان هستند.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری دیروز (شنبه، 25 عقرب) در صفحه رسمی تویتر خود نوشت که "عدم رعایت شرایط از سوی طالبان باعث معطل شدن پروسه تبادله گردیده است."
آقای صدیقی افزوده است که "دولت افغانستان پروسه تبادله را تحت بازنگری قرار داده و در روشنایی مصالح علیای کشور اقدام خواهد کرد."
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور روز سه شنبه هفته گذشته در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که برای رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان که از سوی طالبان ربوده شدهاند و برای زمینه سازی گفتگوی مستقیم صلح با طالبان، سه زندانی این گروه را "به صورت مشروط" آزاد میکند.
رئیس جمهور گفت که تصمیم رهایی این سه عضو برجسته طالبان را در مشوره نزدیک و همه جانبه با شرکای بینالمللی، به ویژه ایالات متحده امریکا، گرفته است و افزود که این تصمیم "دشوار" بوده است.
همچنین منابعی در حکومت به روزنامه "افغانستانما" گفت که آزادی این سه زندانی برای تبادله با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان، خواست شخصی دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، از دولت افغانستان بوده است.
جان بس ، سفیر امریکا در افغانستان از تصمیم دولت افغانستان برای آزادی انس حقانی و دو عضو برجسته طالبان، استقبال کرد و آن را "تصمیم شجاعانه" خواند.
اما روز پنجشنبه هفته گذشته، ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان، به بیبیسی گفت که انس حقانی و دو عضو دیگر این گروه هنوز از زندان دولت افغانستان آزاد نشدهاند.
قرار بود این سه عضو گروه طالبان بعد از تبادله با دو استاد دانشگاه امریکایی، برای دو ماه در دفتر سیاسی طالبان در قطر و تحت نظارت دولت قطر باقی بمانند.
مقامات امریکایی هنوز در مورد عدم رهایی این سه عضو برجسته گروه طالبان اظهار نظر نکردهاند، اما رئیس مجلس نمایندگان کشور گفته است که احتمال دارد دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان زنده نباشد و این امرباعث شده باشد که پروسه تبادله زندانیان، بهم بخورد.
کوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس آمریکایی، استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان در سال ۲۰۱۶ از سوی افراد مسلح در کابل ربوده شدند. منابع آمریکایی معتقدند که شبکه حقانی این دو نفر را به صورت گروگان نگهداشته است.
انس حقانی، فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی، رهبر کنونی این شبکه است. سراج الدین حقانی در حالی که رهبر این شبکه است، معاون ملا هبتالله آخندزاده، رهبر طالبان نیز است.
انس حقانی در ماه میزان سال ۱۳۹۳ زمانی که به گفته امنیت ملی کشور فرد شماره دوم شبکه حقانی بود، از سوی این نهاد بازداشت شد و تاکنون در زندان به سر میبرده است.
منابع اطلاعاتی آمریکا و افغانستان میگویند شبکه حقانی مسئول اصلی مرگبارترین حملات در کابل بوده است.