صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پنجمین جشنواره‌ گل زعفران ؛ هرات سالانه 17 تُن زعفــــــــران تولید می‌کند

پنجمین جشنواره‌ گل زعفران ؛  هرات سالانه  17 تُن زعفــــــــران  تولید می‌کند

پنجمین جشنواره گل زعفران و نمایشگاه غذاهای زعفرانی با حضور صدها زعفرانکار، نمایندگان سکتور خصوصی و شرکتهای فعال در بخش زعفران، انجمنها و اتحادیههای زعفرانکاران و نمایندگان کشورهای دیگر در هرات برگزار شد.
نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در سخنانی در این جشنواره گفت: «پیشبینی شده بود برابر با استراتژی انکشاف زعفران، ما در سال ۱۴۰۰ به تولید ۱۴ تن برسیم، اما ما راه پنج ساله را در دو سال طی کردیم.»
آقای درانی به زعفرانکاران و فعالان این سکتور پیشنهاد کرد که روزی را برای درج در تقویم به نام روز ملی زعفران موافقت و معرفی کنند تا افغانستان مانند روز ملی جلغوزه، روز ملی زعفران نیز داشته باشد و در تقویم گنجانیده شود.
وزیر زراعت هدف این کار را ارزشدهی به زعفران افغانستان و استفاده از آن توسط مردم دانست.
آقای درانی گفت که تولید امسال زعفران در هرات به ۱۷ تن و در کل افغانستان به ۱۸ تن رسیده است.
وزیر زراعت گفت: «از لحاظ کیفی جایگاه اول را داریم، از نظر کمی سومین تولیدکننده جهان هستیم و برنامه ما این است که با حفظ کیفیت، دومین تولیدکننده زعفران شویم.»
زعفران افغانستان حالا در نمایشگاههای خارجی جایگاه خاص دارد و امارات، چین، هند، عربستان و کشورهای اروپایی علاقمندان زعفران افغانستاناند.
وزیر زراعت با توجه به ممنوعیت ورود زعفران و پیازش به کشور، گفت که این کار را به خواست سکتور زعفران انجام شده و باید این سکتور در جلوگیری از قاچاق زعفران به افغانستان همکاری کند.
نصیراحمد درانی گفت که هرات، ظرفیت عظیم اقتصادی در بخش زراعت دارد و به همین خاطر بیشترین بودجه به این ولایت اختصاص داده شده است.
عبدالصبور رحمانی رئیس زراعت، آبیاری و مالدرای ولایت هرات در این جشنواره گفت که هفت هزار هکتار زمین در هرات کشتزار زعفران است و ۴۵ شرکت و انجمن در این ولایت در این بخش فعالیت میکند.
او گفت که ۱۰۰ مرکز پروسس و بستهبندی زعفران در سال روان تجهیز شده است.
توزیع منظم پیاز زعفران، راهاندازی نمایشگاهها، ساخت انستیتوت ملی زعفران، ارایهی سِرتیفیکِت صادرات و توزیع وسایل مورد نیاز به زعفرانکاران، از شمار کارهایی است که وزارت زراعت برای بهبود کیفیت و افزایش تولید زعفران در هرات انجام داده است.
همچنان محمدداود هاشمی، معاون و سرپرست ولایت هرات گفت: «هرات، تنها قطب اقتصادی و صنعت نیست، بلکه قطب زراعت نیز هست.» او گفت که سرمایهگذاریها در این بخش در هرات بیشتر شده است.
معاون و سرپرست ولایت هرات کارکردها و تلاشهای وزارت زراعت را در زمینهسازی تولید، بازاریابی و صادرات زعفران اثرگذار دانست و از رهبری این وزارت تشکر کرد.
او گفت که در هرات ۱۵ هزار خانواده مشغول کار در سکتور زعفراناند.
در همین حال سیدعظیم کبرزانی، نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان گفت، «در سکتور زعفران، پیشرفتهای خوبی داشتهایم، هم از لحاظ کمی و هم کیفی؛ تلاشهای وزارت زراعت قابل ستایش است.»
آقای کبرزانی با توجه به ضرورت بلند رفتن بودجهی زراعتی افزود: «بودجه سال ۱۳۹۹ به پارلمان آمده و ما تلاش میکنیم در پارلمان به زراعت و زعفران توجه بیشتر شود.»
بشیراحمد رشیدی رئیس اتحادیه زعفرانکاران هرات در این جشنواره از همکاری وزارت در افزایش تولید، پروسس بستهبندی و بازاریابی تشکری کرد. همچنان او از محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور، به پاس تلاشهایش برای بازاریابی به زعفران افغانستان، سپاسگزاری کرد.
آقای رشیدی همچنان پیشنهاد کرد، «در بخش بازاریابی توجه بیشتر شود و جلو قاچاق زعفران به افغانستان گرفته شود.»