صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفارت امریکا: از تصمیم دولت افغانستان برای تعلیق تبادله زندانیان طالبان حمایت می‌کنیم

سفارت امریکا:  از تصمیم دولت افغانستان برای تعلیق تبادله زندانیان طالبان حمایت می‌کنیم

سفارت امریکا در کابل اعلام کرده که از تصمیم دولت افغانستان برای تعلیق تبادله سه زندانی برجسته طالبان با دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان، حمایت میکند.
جان بس ، سفیر امریکا در کابل دیروز (یکشنبه، 26 عقرب) در صفحه رسمی تویتر خود نوشت که "ما از تصمیم رئیس جمهورغنی برای رهایی سه زندانی طالبان و همچنان از تصمیم او برای بازنگری انتقال آنها پس از حملات اخیر در 12 و 13 نوامبر در لوگر و کابل، حمایت میکنیم".
در روز دوازدهم نوامبر ( روزی که قرار بود انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید، اعضای برجسته طالبان رها شوند) یک حمله انتحاری بر کاروان موترهای نیروهای امریکایی در ولایت لوگر رخ داد، اما تلفاتی در پی نداشت. در روز سیزدهم نوامبر نیز یک حمله انتحاری بر یک موتر یک شرکت امنیتی خارجی رخ داد که در آن 12 نفر کشته و 20 نفر دیگر زخمی شدند. کودکان نیز در میان کشته شدگان و زخمیان این رویداد بودند.
سفیر امریکا افزوده است که " تأمین صلح، یعنی گرفتن تصمیمهای دشوار، اما آوردن صلح به بازنگریی شرایط واقعی نیز نیاز دارد. ما به عنوان همکار استراتژیک به همکاری نزدیک خود با حکومت افغانستان در باره گامهای بعدی، ادامه میدهیم."
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور روز سه شنبه هفته گذشته در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که برای رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان که از سوی طالبان ربوده شدهاند و برای زمینه سازی گفتگوی مستقیم صلح با طالبان، سه زندانی این گروه را "به صورت مشروط" آزاد میکند.
رئیس جمهور گفت که تصمیم رهایی این سه عضو برجسته طالبان را در مشوره نزدیک و همه جانبه با شرکای بینالمللی، به ویژه ایالات متحده امریکا، گرفته است و افزود که این تصمیم "دشوار" بوده است.
اما ریاست جمهوری روز شنبه هفته جاری اعلام کرد که انس حقانی، برادر رهبر شبکه حقانی، مالی خان و حافظ رشید از اعضای برجسته طالبان، هنوز در زندان دولت افغانستان هستند.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در صفحه رسمی تویتر خود نوشت که "عدم رعایت شرایط از سوی طالبان باعث معطل شدن پروسه تبادله گردیده است."
آقای صدیقی افزود که "دولت افغانستان پروسه تبادله را تحت بازنگری قرار داده و در روشنایی مصالح علیای کشور اقدام خواهد کرد."
انس حقانی، فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی، رهبر کنونی این شبکه است. سراج الدین حقانی در حالی که رهبر این شبکه است، معاون ملا هبتالله آخندزاده، رهبر طالبان نیز است.
انس حقانی در ماه میزان سال ۱۳۹۳ زمانی که به گفته امنیت ملی کشور فرد شماره دوم شبکه حقانی بود، از سوی این نهاد بازداشت شد و تاکنون در زندان به سر میبرده است.
منابع اطلاعاتی آمریکا و افغانستان میگویند شبکه حقانی مسئول اصلی مرگبارترین حملات در کابل بوده است.
قرار بود انس حقانی و دو عضو برجسته طالبان، در بدل رهایی کوین کینگ استرالیایی و تیموتی ویکس امریکایی که در دانشگاه امریکایی افغانستان تدریس میکردند، آزاد شوند.
کوین کینگ و تیموتی ویکس،استادان دانشگاه آمریکایی افغانستان در سال ۲۰۱۶ از سوی افراد مسلح در کابل ربوده شدند. منابع آمریکایی معتقدند که شبکه حقانی این دو نفر را به صورت گروگان نگهداشته است.