صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بیماران مبتلا به اچ.آی.وی؛ زیر شمشیر قضاوت شهروندان و داکتران

بیماران مبتلا به اچ.آی.وی؛ زیر شمشیر قضاوت شهروندان و داکتران گزارش : علیرضا احمدی

ایدز نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی بدن توسط ویروس نقص ایمنی اچ.آی.وی (HIV ) ایجاد میشود. بیماران ویروس اچ.آی.وی، گاهی ناخواسته و گاهی هم به دلیل ناآگاهی مبتلا به این ویروس میشوند. اما نگاه جامعه به این گونه بیمار برخلاف دیگر انواع بیماریها متفاوت است و بیماران در شرایطی سخت و تبعیضآلود زندگی میکنند.
محمد ادریس عزیزی فردی است که حدود 15 سال پیش به دلیل استفاده مشترک از سرنج مبتلا به ویروس اچ.آی.وی شده و تاکنون با این ویروس کلنجار میرود و مجادله میکند. او میگوید: "نگاه جامعه به ما و قضاوت آنان درباره ما؛ خیلی دردآورتر از بیماری است."
وزارت صحت عامه کشور میگوید که براساس تخمین "سازمان صحی جهان و یو.ان.ایدز" تعداد افرادی که با ویروس اچ.آی.وی تا عقرب سال جاری (1398) در کشور زندگی میکنند، حدود 7200 تن هستند.
این وزارت در نشستی که به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز برگزار کرده بود، گفت که این افراد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی هر سال در حال افزایش است.
محمد ادریس نیز در سال 2010 میلادی با خبر شده که به ویروس اچ.آی.وی مبتلا شده است و چهار یا پنج سال را بیخبر از این بیماری سپری کرده است.
او گفت"در ابتدا خیلی مایوس شدم. اما بعدها فهمیدم که افرادی که مبتلا شدهاند تنها با وقایه به زندگی عادی برگشتهاند. مشکلی ندارند. من هم مثل سایر افراد مبتلا به اچ.ای.وی مشکلی ندارم، زندگی عادی دارم، تشکیل خانواده دادهام و یک دختر هفت ساله دارم که سالم هست. اما مشکل اصلی ما با جامعه است."
تُن صدای محمدادریس تغییر کرد و بغضی گلویش را گرفت و در این حالت گفت: "در جامعه ما نمیتوانیم این مشکل [بیماری ایدز] را مطرح کنیم، مردم آگاهی ندارند و به ما با نظر بد سیل میکنند، تبعیض و بدبینی وجود دارد."
محمد ادریس اضافه کرد، به دلیل اینکه مورد قضاوت شهروند قرار نگیریم، نیازی نمیبینیم که مطرح کنیم اما اصلیترین مشکل، مراکز درمانی است.
او گفت: "هنگامی که یک فرد مبتلا به ویروس اچ.ای.وی به یک مرکز درمانی مراجعه کند با او برخورد خوبی نمیشود. من بارها شاهد چنین تبعیضهایی بودهام. یک دوست من آپاندیسک (appendix ) شده بود اما هنگامی که داکتران پی بردند که بیمار مبتلا به ویروس اچ.ای.وی است، از درمان او خودداری کردند، در نهایت بیمار جان باخت و جسد او را شبانه بیرون انداختند.
محمد ادریس علاوه کرد که بیمار مبتلا به ویروس اچ.ای.وی باید هزینههای گزاف برای درمان خود کند وگرنه شفاخانهها از پذیرش او خودداری میکنند.
این بیمار اچ.ای.وی گفت، "چند سال پیش بینیام شکسته بود، برای درمان به شفاخانه مراجعه کردم و اخلاقا موضوع بیماری خود را در میان گذاشتم اما داکتران از درمان من خودداری کردند. یکی از داکتران اما کمی بعدتر گفت که در کلینک شخصی خود با مبلغ گزاف میتوانم درمان کنم."
او با ناامیدی و یاس گفت که این افراد که درس خوانده و آگاهی دارند این گونه رفتار میکنند چه برسد به افرادی که اطلاعاتی در مورد بیماری و وقایه آن ندارند.
وزارت صحت عامه نیز میگوید که در تلاش هست تا سطح آگاهی مردم به این قشر از جامعه و بیماری را بالا ببرد تا بیماران مبتلا به ویروس اچ.آی.وی مورد تبعیض قرار نگیرند.
فدامحمد پیکان، معین عرضه خدمات صحي وزارت صحت عامه میگوید که ما کوشش میکنیم که تبعیض و بدبینی را نسبت به این بیماران کم کنیم تا اینان در جامعه حضور پیدا کنند و خود را نشان بدهند که مبتلا به ویروس اچ.آی.وی هستند.
آقای پیکان گفت که این اقدامات باعث میشود که بیمار مبتلا به ویروس اچ.آی.وی اگر به مراکز درمانی، خالکوبی و یا دندان پزشکی مراجعه میکند، مشکل خود را بگوید تا از سرایت آن به دیگران جلوگیری شود.
معین عرضه خدمات صحي وزارت صحت عامه در قسمت تبعیضهای داکتران گفت که تاکنون طرزالعملی ایجاد نشده است که در برابر داکترانی که در مقابل این بیماران تبعیض میکنند، چه رفتاری شود، اما تلاش میکنیم که سطح آگاهی بالا برود تا داکتران بدانند نحوه انتقال ویروس چگونه است.
آقای پیکان خاطرنشان کرد، از سوی دیگر به بیماران مبتلا به ویروس اچ.آی.وی شمارههای تماسی داده شده است که در صورتی که با تبعیض مواجه شدند، وزارت را در جریان بگذارند. او گفت، تبعیضها کم شده اما اکنون نیاز به زمان دارد.
کتمان ویروس اچ.آی.وی
وزارت صحت عامه کشور با همکاری سازمان صحی جهان و یو.ان.ایدز توانسته حدود 7200 فرد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی را شناسایی کند و امکان این وجود دارد که تعداد زیادی تاکنون ناشناخته باقی مانده باشد.
بر اساس گفتههای داکتران، راههای انتقال ویروس اچ.آی.وی؛ خون و شیر مادر است و اگر یک فرد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی هنگام درمان، این موضوع را مطرح نکند، چه مشکلاتی پیش میآید؟
یکی از داکتران گفت که اگر این افراد هنگام درمان بیماری خود را اعلان نکنند، به دلیل کمبود امکانات در شفاخانهها ممکن است که ویروس به فردی دیگر منتقل شود. او افزود، اکثر دندان پزشکیها این امکان را ندارند که ابزار الات خود را در دمای زیاد، استریل کنند.
وزارت صحت عامه اما میگوید که مراکز درمانی کشور همواره تلاش میکنند تا بیمارانی که عملیات میشوند را آزمایش خون بگیرند.
فدامحمد پیکان معین عرضه خدمات صحي وزارت صحت عامه گفت که تلاشهای زیادی شده است تا بیماران مبتلا به اچ.آی.وی هنگام درمان مشکل خود را بگویند.
آقای پیکان افزود که از سوی دیگر 3350 مرکز صحی در کشور فعالیت میکند که در حدود 1500 مرکز آن ازمایش خون انجام میشود، در این مراکز علاوه بر اینکه از مریضان میپرسند که ایا رفتار پر خطر داشتی؟ از تمامی بیمارانی که عملیات میشوند، آزمایش اچ.آی.وی نیز گرفته میشود.
او تصریح کرد که علاوه بر ویروس اچ.آی.وی، هپاتیت نیز یک مشکل است.
اچ.آی.وی یا ایدز چیست؟
اچ.آی.وی (HIV ) مخفف ویروس نقض ایمنی انسانی است. این ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن حمله میکند. اگر فرد مبتلا به اچ.آی.وی دارو مصرف نکند، سیستم ایمنی بدنش ضعیفتر میشود و پس از گذشت مدت زمان طولانی، بدن نمیتواند از خودش در مقابل عفونتها دفاع کند. در این حالت فرد ایدز میگیرد.
اچ.آی.وی، عمدتاً از طریق آمیزش جنسی (از جمله مقعدی و حتی دهانی) محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرنج آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل میشود.
فرد آلوده به ویروس اچ.آی.وی، ویروس را در مایعات خاص بدنش از جمله خون، شیر و ... حمل میکند. انتقال ویروس فقط در صورتی میسر است که این چنین مایعات آلوده به ویروس ایدز وارد جریان خون فرد دیگری شود.
برای این ویروس یا بیماری، هنوز هیچگونه درمان یا واکسین قطعی وجود ندارد؛ اگر چه درمان ضدویروسی یا ARV ، میتواند باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی شود. با وجود این که این نوع درمان خطر مرگ و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش میدهد، اما این داروها گرانقیمت هستند و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند. پس بهترین راه جلوگیری از انتشار ویروس، پیشگیری است.