صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر دفاع آلمان: امیدوارم نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به زودی اعلام شود

وزیر دفاع آلمان:  امیدوارم نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به زودی اعلام شود

وزیر دفاع آلمان در یک کنفرانس خبری مشترک با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به زودی اعلام شود و قابل قبول برای همه جناحهای سیاسی باشد.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهور غنی دیروز (سه شنبه، 12 قوس) با خانم آنهگرت کرامپکارن باویر، وزیر دفاع آلمان، در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد و دو طرف پس از دیدار در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند.
وزیر دفاع آلمان در این کنفرانس خبری ابراز امیدواری کرد که در نتیجۀ انتخابات "یک حکومت مستحکم و قوی" تشکیل شود که بتواند مذاکرات صلح با طالبان را تقویت کند.
او ایجاد محیط امن زندگی برای افغانها را از هدف مشترک آلمان و افغانستان دانست و تأکید کرد که آلمان کمکهایش را در بخشهای مختلف به ویژه آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.
رئیس جمهور غنی در این کنفرانس خبری، از کمک کشور آلمان به افغانستان و قربانیهای سربازان این کشور در افغانستان تشکر کرد و گفت که این کشور در دو دهه گذشته میلیونها دالر در بخش بازسازی افغانستان کمک کرده است.
او گفت که آلمان اولین نقش تسهیل کننده را در ایجاد مفاهمه در افغانستان داشته و از تأکید این کشور بر صلح با عزت و پایدار در افغانستان، تشکر کرد.
انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ششم میزان برگزار شد، اما نتایج این انتخابات به دلیل اعتراضات شماری از نامزدان، به ویژه تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، هنوز اعلام نشده است.
کمیسیون مستقل انتخابات روند بازشماری آرای بیش از هشت هزار محل رایدهی را حدود یک ماه پیش آغاز کرد، اما تیم ثبات و همگرایی با این روند مخالفت کرد و هواداران این تیم در هفت ولایت، مانع بازشماری آرا شده است.
این تیم خواستار باطل شدن 300 هزار رایی هست که به گفته آنها، اساس بایومتریک ندارد، اما کمیسیون مستقل انتخابات میگوید که پیش از بازشماری و بررسی "هیچ رایی" را باطل نمیکند و به "هیچ رایی بدون اساس بایومتریک" اعتبار نمیدهد.
کمیسیون مستقل انتخابات همچنین از این تیم خواسته بود که در مورد خواستها و اعتراضات شان با کمیسیون گفتگو کند، اما مسئولان کمیسیون گفتهاند که این تیم حاضر به گفتگو نشده است.