صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور در دیدار با ظریف: مناسبات بهتر ایران و افغانستان برای ثبات و توسعه اقتصادی منطقه مهم است

رئیس جمهور در دیدار با ظریف:  مناسبات بهتر ایران و افغانستان  برای ثبات و توسعه اقتصادی منطقه مهم است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که همکاری و مناسبات بهتر ایران و افغانستان برای ثبات و توسعه اقتصادی منطقه مهم است.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهور غنی با وزیر خارجه ایران در حاشیه هشتمین کنفرانس پروسه استانبول – قلب آسیا، دیدار و گفتگو کرده است.
ریاست جمهوری در اعلامیه خود گفته است که دو طرف در این دیدار "در مورد گسترش روابط و همکاری های اقتصادی میان افغانستان و ایران" گفتگو کردند. رئیس جمهور غنی در این دیدار امنیت و ثبات افغانستان را برای امنیت و ثبات ایران، منطقه و جهان مهم خوانده و تأکید کرده که باید علیه گروههایی تروریستی که در افغانستان فعالیت دارند، مبارزه کنیم.
آقای غنی در این دیدار همچنین برنامه هفتمادهای صلح حکومت افغانستان را توضیح داده و گفته که "صلح اولویت مهم حکومت افغانستان" و خواست اساسی شهروندان است.
او اما تأکید کرده که برای رسیدن به صلح، در نخست باید آتشبس برقرار و مشکل پناهگاههای امن طالبان در بیرون از افغانستان حل شود.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در این دیدار گفته است که در مورد روند صلح، ایران به این باور است که دولت افغانسان باید "محور مذاکرات آینده" باشد.
او افزوده که ایران به حفاظت از تمام دستاوردهای افغانستان تأکید میکند و میخواهد که جنگ در افغانستان پایان یابد و صلح تأمین شود.
وزیر امور خارجه ایران همچنین گفته است که این کشور در مورد انتخابات ریاست جمهوری، از موقف دولت افغانستان که "بر اصول قانون اساسی استوار است" حمایت میکند.
هشتمین کنفرانس پروسه استانبول – قلب آسیا، روز دوشنبه در ترکیه با حضور وزاری خارجه  14 کشور در مورد افغانستان برگزار شد. موضوع این کنفرانس "صلح، مشارکت و شکوفایی" بود.
ترکیه در کنار مردم افغانستان میماند
رئیس جمهور غنی در حاشیه هشتمین کنفرانس پروسه استانبول – قلب آسیا، با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز دیدار و گفتگو کرده است.
رئیس جمهور ترکیه در این دیدار از اشتراک و سخنرانی رئیس جمهور غنی در کنفرانس قلب آسیا، تشکر کرده و گفته است که کشورش در کنار حکومت و مردم افغانستان میماند.
آقای اردوغان همچنین گفته که ترکیه حمایت خود از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را ادامه میدهد و تاجران کشورش را نیز تشویق میکند که در افغانستان سرمایهگذاری کند.
رئیس جمهور غنی در این دیدار نقش ترکیه در روند صلح افغانستان را مهم خوانده و از همکاری این کشور با افغانستان تشکر کرده است. او همچنین گفته که کنفرانس پروسه استانبول – قلب آسیا، برای همکاری و اتصال منطقوی مفید است.
بیش از هشت سال از برگزاری سالانه نشست قلب آسیا میگذرد. اولین دور این نشست در شهر استانبول برگزار شد به همین دلیل به نام "روند استانبول" از آن یاد میشود.
دورهای قبلی نشست "قلب آسیا" در سالهای گذشته در قزاقستان، چین، پاکستان، هند و آذربایجان برگزار شده بود و قرار است دور بعدی آن در سال آینده در تاجیکستان برگزار شود.