صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چهار قاچاقبر مواد مخدر وابسته به طالبان در غور کشته و سه تن دیگر زخمی شدند

چهار قاچاقبر مواد مخدر وابسته به طالبان در غور کشته و سه تن دیگر زخمی شدند

وزارت امور داخله میگوید که در نتیجه عملیات ویژه پولیس قوماندانی امنیه ولایت غور شماری از اعضای یک گروهی از قاچاقبران مواد مخدر که وابسته به گروه طالبان بودند، کشته و زخمی شدند.
این وزارت روز چهارشنبه (20 قوس) با نشر خبرنامهای نوشته که در این عملیات چهار قاچاقبر مواد مخدر کشته و سه تن دیگر از آنان زخمی شدهاند.
در خبرنامه وزارت داخله آمده: "درگیری مسلحانه میان پولیس و قاچاقبران مواد مخدر، در حالی به وقوع پیوست که نیروهای پولیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی ولایت غور مقدار یک هزار کیلو گرام مواد مخدر را از دو عراده واسطه نقلیه که مربوط به هراسافگنان طالب بود، در منطقه "آهنگران" شهر فیروزکوه کشف کردند".
خبرنامه افزوده، قاچاقبران طالبان میخواستند این مقدار مواد مخدر را از منطقه آهنگران شهر فیروز کوه به طرف جنوب ولایت غور قاچاق نمایند که در درگیری با پولیس غور کشته شدند.
به نقل از خبرنامه در این عملیات یک واسطه نقلیه قاچاقبران مواد مخدر (گروه طالبان) توسط نیروهای امنیتی به حمایت قوای هوایی تخریب و یک عراده دیگر آن با مقدار یک هزار کیلوگرام مواد مخدر به دست نیروهای پولیس افتاده است.
تولید و قاچاق مواد مخدر یکی منابع اصلی مالی گروه طالبان است و در مناطقی که در کنترول این گروه قرار دارد مواد مخدر بطور گسترده کشت میشود.
تریاک عمیقاً با جنگ افغانستان که حالا طولانیترین جنگ تاریخ آمریکا است گره خورده است. سود ناشی از تولید هروئین نه تنها بودجه طالبان را تامین میکند، بلکه محل درآمد گروههای تروریستی دیگری نظیر القاعده و داعش نیز است.
گفتنی است  ۹۰ درصد هروئین دنیا از تریاکی تولید میشود که در افغانستان کشت میشود. ۹۵ درصد بازار اروپا و ۹۰ درصد بازار کانادا در اختیار هروئین افغانستان است. اما به گفته اداره مبارزه با مواد مخدر امریکا، تنها ۱ درصد هروئین مصرفی در این کشور از افغانستان تامین میشود، و تقریبا تمامی هروئین بازار امریکا تولید مکزیک و کشورهای آمریکای جنوبی است.