صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سرپرست وزارت دفاع: خروج نیروهای امریکایی تأثیری بر امنیت افغانستان ندارد

سرپرست وزارت دفاع: خروج نیروهای امریکایی تأثیری بر امنیت افغانستان ندارد

  اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی میگوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، تأثیری بر وضعیت امنیتی کشور ندارد.
آقای خالد که دیروز (دوشنبه، 23 جدی) در مراسم فراغت 1000 نفر از کماندوهای کشور از «مکتب کماندو» سخنرانی میکرد، با اشاره به سخنان مشاور امنیت ملی امریکا گفت که «امریکا و ناتو به افغانستان نیامدهاند که تا ابد بمانند، جای تشویش نیست.»
او افزود که در موجودیت نیروهای کماندو و در کل در موجودیت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، نباید از خروج نیروهای امریکایی تشویش و نگرانی داشت.
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا شام روز یکشنبه در گفتگو با وب سایت خبری «اکسیوس» گفت امریکا حتی بدون امضای توافق صلح با طالبان، نیروهای خود در افغانستان را کاهش میدهد.
او افزود که توانایی نیروهای امنیتی افغانستان افزایش یافته و آنها بهتر عمل میکنند و فکر میکند که کشورش به زودی در موقعیتی قرار خواهد گرفت که چه با توافق با طالبان و چه بدون توافق با طالبان، نیروهای خود در افغانستان را کاهش دهد.
مشاور امنیت ملی امریکا گفت که این کشور در جریان سال جاری به توافقی با طالبان دست خواهد یافت و افزود که «ما روی آن کار میکنیم و باید معامله خوبی باشد.»
امریکا و طالبان تاکنون ده دور باهم گفتگو کرده ‌‎اند. دهمین دور آن، هفتم ماه سپتامبر در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شد و پس از چند روز، به صورت موقت، متوقف شد.
دو طرف هنوز نتوانستهاند به توافق نهایی برای پایان جنگ افغانستان دست یابند. خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، آتشبس و آغاز گفتگوهای بینالافغانی، از موضوعات جدی مورد بحث دو طرف بوده است.
گروه طالبان برای پایان جنگ در افغانستان، بر خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان تأکید میکند، اما مقامات امریکایی این خواست طالبان را رد کرده و برنامه کاهش نیرو در افغانستان را روی دست گرفتهاند.
مقامات امریکایی گفتهاند که این کشور در نظر دارد نیروهای خود را در افغانستان از حدود 14000 به 8600 تن کاهش دهد. کاهش نیروهای امریکایی و هزینه نظامی این کشور در افغانستان، از پیشنهادات رئیس جمهور غنی به رئیس جمهور امریکا نیز بوده است.
در پی مطرح شدن مسئله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در گفتگوهای صلح، روزنامه امریکایی نیویارک تایمز گزارش داد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور با فرستادن نامهای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، از او خواسته که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را کند تر کند و هزینههای نظامی خود را در افغانستان کاهش دهد.
بر اساس گزارش نیویارک تایمز، رئیس جمهور به آقای ترامپ پیشنهاد کرده بود که «گروههایی از دو کشور تشکیل شود تا درباره جزئیات کاهش مصارف و چگونگی کاهش نیروها به سطحی کارآمدتر بحث کنند.»
پس از این نامه، مقامات امریکایی اعلام کردند که آنها از افغانستان خارج نمیشوند، به حمایت و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه میدهند، اما تعداد نیروهای خود را کاهش میدهند.