صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کمیسیون شکایات انتخاباتی: آرای 109 محل توسط دفاتر ولایتی باطل شده است

کمیسیون شکایات انتخاباتی: آرای 109 محل توسط دفاتر ولایتی باطل شده است

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی با به پایان رسیدن زمان رسیدگی به اعتراضات و شکایات ناشی از اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری 1398 خورشیدی، اعلام کرد که آرای 109 محل توسط دفاتر ولایتی باطل شده است.
مسئولان کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی روز سه شنبه (24 جدی) در یک نشست خبری در کابل ضمن اعلام این آمار گفت که فیصله کمیسیونهای ولایتی نهایی نیست و در صورت اعتراض نامزدان دوباره بررسی میشود.
زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی گفت که براساس قانون انتخابات، مهلت رسیدگی به شکایات انتخاباتی ناشی از اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری 1398 در دفاتر ولایتی این کمیسیون روز دوشنبه پایان یافت و در این مرحله دفاتر ولایتی توانستند تا در زمان تعیین شده، شکایات ثبت شده را رسیدگی و به طرفین قضایا ابلاغ کند.
خانم شینواری افزود، دفاتر ولایتی این کمیسیون، از مجموع ۱۶۵۴۵ شکایت ثبت شده، ۹۸۶۶ شکایت را به دلیل موجه نبودن و عدم ارایه مدارک اثباتیه رد کردهاند.
او در ادامه گفت که آرای 109 محل در نقاط مختلف کشور باطل شده و 5316 محل دیگر از 21 ولایت به بازشماری رفته است.
سید قطب الدین رویدار، عضو کمیسیون مستقل شکایات انتخابات گفت که این 109 محل در ولایتهای کابل، بدخشان، غور و پکتیا است اما تاکید کرد که فیصله کمیسیونهای ولایتی «نهایی» نیست و در صورت اعتراض نامزدان، دوباره توسط کمیسیون بررسی میشود.
محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز در مورد 5316 محل که به بازشماری رفته است، گفت که این محلها در ولایتهای کابل با ۱۴۹۹ محل، کاپیسا ۱۱۷ محل، پروان ۹۲ محل، میدان وردگ ۲۵ محل، پکتیا ۱۸۶ محل، ننگرهار ۱۵۸۲ محل، پروان ۴۳ محل، بغلان ۶ محل، لوگر ۱۷ محل و غزنی ۶۵ محل است.
آقای الیاسی ادامه داد، پکتیکا ۳۸۳ محل، خوست ۵۳ محل، کنر۲۴۳ محل، تخار ۷۳ محل، کندز ۴۶ محل، غور ۵۱ محل،  زابل ۶۱ محل، قندهار ۱۲۱ محل، هلمند ۲۶۵ محل، هرات۶۰ محل و ولایت نمیروز ۱۷۷ محل رای دهی به بازشماری رفته است.
به گفته الیاسی تا دو روز دیگر جدول پلان بازشماری محلات رای دهی با کمیسیون مستقل انتخابات شریک میشود تا این پروسه توسط کمیسیون مستقل انتخابات در حضور ناظران انتخاباتی انجام شود.
کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی همچنین با به پایان رسیدن زمان رسیدگی به اعتراضات و شکایات میگوید که ۱۸ مورد از شکایات منجر به اقدام اصلاحی شده، ۷۵ نفر جریمه نقدی، ۷۱ نفر از کارمندان انتخاباتی انفصال از وظیفه شدهاند.
همچنان ۳ شکایت به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده و نیز ۱۱۱ شکایت به تایید کمیسیونهای ولایتی استثناء قرار گرفته که توسط کمیسیون مرکزی مورد رسیدگی صورت میگیرد.
مسئولان این کمیسیون میگویند که اگر نامزدی شاکی و یا معترض به تصمیم کمیسیون ولایتی شکایات قناعت نداشته باشد در خلال مدت 3 روز کاری، بعد از نشر تصمیم میتواند، شکایات استینافی خویش را در دفتر مرکزی این کمیسیون درج کند.
قابل یاد آوری است که تاکنون 769 شکایت استینافی در 17 ولایت -کاپیسا، لغمان، پنجشیر، بامیان، غزنی، پکتیا، کنر، نورستان، بدخشان، سرپل، بلخ، غور، دایکندی، ارزگان، زابل، فاریاب و نمیروز- به ثبت رسیده است.
انتخابات ریاست جمهوری 1398 خورشیدی، ششم میزان سال جاری برگزار شد و نتایج ابتدایی آن اول جدی اعلام شد. نامزدان ریاست جمهوری، در عرض سه روز بیش از 16 هزار شکایت درج کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی کردند.
این کمیسیون روز پنجشنبه (5 جدی) روند بررسی شکایتها را آغاز کرد. قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی آن زمان گفته بود که «به مدت ۱۵روز روند رسیدگی در ولایات ادامه خواهد یافت، پس از آن سه روز مرحله استیناف خواهی است و در مرحله نهایی کمیسیون مرکزی شکایات انتخاباتی برای ۱۵روز شکایات را رسیدگی میکند که جمعأ ۳۶ روز را در بر خواهد گرفت و پس از آن، تصامیم نهایی اتخاذ میشود.»
شماری از کارشناسان بر این باور هستند که برخی از نامزدان تنها با ثبت بیهوده شکایت، درصدد طولانی شدن پروسه انتخابات ریاست جمهوری هستند و کمیسیونها قادر به این نیستند که انتخابات را بر اساس تقویم زمانی پیش ببرند.
از روز برگزاری انتخابات تاکنون حدود 90 روز میگذرد و هیچ نتیجهای به صورت دقیق مشخص نیست. اما بر اساس نتایج ابتدایی انتخابات، محمد اشرف غنی با کسب ۵۰.۶۴ درصد آرا، در صدر و عبدالله عبدالله با 39.52 درصد در رده دوم قرار گرفت.