صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار رئیس جمهور به مسئولان شرکت برشنا: مشکل برق را حل نکنید، برکنار می‌شوید

هشدار رئیس جمهور به مسئولان شرکت برشنا: مشکل برق را حل نکنید، برکنار می‌شوید

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور به رئیس شرکت برشنا هشدار داده که اگر مشکل برق شهروندان کابل را تا سه هفته دیگر حل نکند، معاونین این اداره از کار برکنار میشوند.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی دیروز (یکشنبه، 29 جدی) در پنجمین نشست «گفتمان ملی» و در دیدار با باشندگان نواحی 12، 21 و 22 شهر کابل، به رئیس شرکت برشنا هشدار داده که در زمینه برق رفتار دوگانه با مردم قابل قبول نیست.
در اعلامیه ریاست جمهوری آمده است که رئیس جمهور به ویژه به مشکل بلهای برق اشاره کرده و خواستار حل آن در مدت سه هفته شده است.
با آمدن فصل زمستان و سهیه بندی برق در شهر کابل، شماری از باشندگان کابل از رفتار دوگانه شرکت برشنا در زمینه توزیع برق شکایت دارند. باشندگان غرب و شرق کابل بیشترین شکایت را در این مورد داشتهاند و میگویند که شرکت برشنا در 24 ساعت، کمتر از 6 ساعت به آنها برق میدهد. شماری از شهروندان نیز شکایت دارند که در فصل زمستان، با وجود قطعی طولانی مدت برق در طول شبانه روز، بلهای برق آنها بیشتر از سایر فصلها میآید.
بر اساس گزارشها، شرکت برشنا برای توزیع برق، کابل را به سه منطقه سبز، پلانی و غیرپلانی، تقسیم کرده و به مناطق سبز و پلانی، بیشتر از مناطق غیرپلانی برق میرساند.
برق شهر کابل، پایتخت، از طریق برق وارداتی ازبیکستان، تاجیکستان و برق حراتی تولیدی کشور، تأمین میشود، اما در فصل زمستان به دلیل افزایش استفاده از برق، مسئولان شرکت برشنا برق را سهمیه بندی میکنند و برای مناطق مشخص در ساعات مشخص شبانه روز، برق میرساند.
اما شهروندان میگویند که این سهیه بندی، عادلانه صورت نمیگیرد و شماری نیز ادعا میکنند که مسئولان شرکت برشنا در توزیع برق، تبعیض آمیز برخورد میکنند.
مسئولان شرکت برشنا چندی پیش و بعد از اعتراضاتی در این زمینه در شبکههای اجتماعی، گفته بودند که فهرست سهیه بندی برق در مناطق مختلف شهر کابل را نشر میکنند، اما هنوز چنین فهرستی را منتشر نکردهاند.