صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پمپئو: در مذاکرات با طالبان پیشرفت قابل ملاحظه صورت گرفته است

پمپئو: در مذاکرات با طالبان پیشرفت قابل ملاحظه صورت گرفته است

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در یک تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، از پیشرفت قابل ملاحظه در مذاکرات امریکا و طالبان خبر داده است.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، وزیر امور خارجه امریکا شام روز سه شنبه (22 دلو) در یک تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در رابطه گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، معلومات داده است.
در اعلامیه ریاست جمهوری آمده است که آقای پمپئو در این تماس تلفنی به رئیس جمهور غنی گفته است که در گفتگوها با طالبان در قسمت کاهش پایدار خشونت که منجر به آتشبس شود، پیشرفت قابل ملاحظه صورت گرفته است.
رئیس جمهور کشور از پیشرفت در مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان «ابراز خرسندی» کرده و افزوده که «موقف اصولی جمهوری اسلامی افغانستان در خصوص صلح در حال ثمره دادن است.»
آقای غنی افزوده که هدف اصلی دولت افغانتسان «قطع خونریزی و افغان کشی» است و اکثریت مطلق مردم افغانستان ، در رابطه به صلح، اجماع دارند.
او گفته که حکومت افغانستان برای بدست آوردن صلح «تدبیر، جرأت، رهبریت و مدیریت» در داخل کشور دارد و « گامهای بعدی این روند توسط دولت جمهوری اسلامی افغانستان به وجه احسن مدیریت خواهد شد.»
وزیر امور خارجه امریکا همچنین در این زمینه با عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور تماس گرفته و صحبت کرده است. در اعلامیهای که در صفحه رسمی فیسبوک آقای عبدالله نشر شده، آمده است که آقای پمپئو ابراز امیدواری کرده که پیشرفت در زمینه کاهش خشونت با طالبان، منجر به امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان شود.
آقای عبدالله در این تماس تلفنی گفته است که صلح از اولویتهای مردم و حکومت افغانستان است و مردم افغانستان از پیشرفت در زمینه کاهش خشونت در مذاکرات با طالبان، استقبال میکند.
وزیر امور خارجه امریکا در حالی از پیشرفت در مذاکرات با طالبان خبر داده که حدود دو هفته قبل، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که مذاکرات امریکا با هیأت طالبان را رهبری میکند، در دیدار با رئیس جمهور غنی در کابل گفته بود که «در مذاکرات با طالبان پیشرفت قابل ملاحظه صورت نگرفته است.»
آقای خلیلزاد افزوده بود که «منتظر پاسخ روشن طالبان بر اساس یک میکانیزم عملی برای آتش بس و یا کاهش قابل ملاحظه و پایدار خشونت که مورد قبول مردم افغانستان و حکومت امریکا باشد، هستیم.»
در همین حال، روزنامه امریکایی «نیویارک تایمز» گزارش داده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا به صورت مشروط با توافق صلح با طالبان، موافقت کرده است.
این روزنامه از قول منابعی در دولت امریکا نوشته که آقای ترامپ امضای توافقنامه صلح با طالبان را مشروط به اجرایی شدن تعهد این گروه به کاهش خشونت کرده و اگر طالبان خشونت را کاهش دادند، توافقنامه امضا میشود و در پی آن خروج تدریجی نیروهای امریکایی از افغانستان آغاز خواهد شد.
اکنون دهمین دور مذاکرات میان نمایندگان طالبان و امریکا در قطر جریان دارد. در نهمین دور این مذاکرات نیز دو طرف در حال نزدیک شدن به امضای توافقنامه صلح بودند، اما در پی حمله انتحاری طالبان به کابل و کشته شدن یک سرباز امریکایی، رئیس جمهور امریکا این مذاکرات را متوقف و سپس لغو کرد.
پس از حدود سه ماه، مذاکرات میان دو طرف از سر گرفته شد، اما حمله طالبان به پایگاه نظامی بگرام که نیروهای امریکایی در آن مستقر هستند، منجر به توقف موقت مذاکرات شد و پس از چند هفته، دو طرف بار دیگر پشت میز گفتگو نشستند.
پس از آغاز دور دهم مذاکرات امریکا و طالبان، گفته میشد که آتشبس و کاهش خشونت، از موضوعات اصلی بحث دو طرف است.
طالبان تاکنون آتشبس را برای امضای توافقنامه صلح نپذیرفتهاند و بر کاهش خشونت تأکید میکنند، اما دولت افغانستان میگوید که کاهش خشونت معنی دقیق حقوقی و نظامی ندارد و برای آغاز مذاکرات بینالافغانی، باید آتشبس سراسری اعلام شود.