صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر خارجه ترکیه: تا زمانی که نیاز باشد، نیروهای ما در افغانستان می‌مانند

وزیر خارجه ترکیه: تا زمانی که نیاز باشد، نیروهای ما در افغانستان می‌مانند

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور گفته است، تا زمانی که نیاز باشد نیروهای نظامی ترکیه در افغانستان میمانند.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهور غنی صبح دیروز (یکشنبه، 27 دلو) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، با وزیر امور خارجه ترکیه دیدار کرده است.
ریاست جمهوری کشور گفته است که در این دیدار دو طرف «در رابطه به گسترش همکاریهای اقتصادی، امنیتی، پروسه صلح و روابط دوجانبه، بحث و تبادل نظر نمودند.»
رئیس جمهور در این دیدار از همکاریهای ترکیه در سالهای گذشته با افغانستان سپاسگزاری کرده و روابط افغانستان و ترکیه را «تاریخی، برادرانه و دومدار» توصیف کرده است.
آقای غنی همچنین از همکاریهای نظامی ترکیه با افغانستان قدردانی کرده و گفته که «تلاشهای ترکیه در قسمت تامین امنیت در افغانستان میتواند مثمر باشد.»
رئیس جمهور تروریزم را یک تهدید مشترک برای کشورهای منطقه، خوانده و نقش ترکیه در چارچوب ماموریت حمایت قاطع ناتو در امر مبارزه با تروریزم را ارزنده توصیف کرده است. او خواستار حمایت بیشتر ترکیه از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان شده است.
وزیر امور خارجه ترکیه در این دیدار گفته است که کشورش حمایت خود از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را دامه خواهد داد و تا زمانی که نیاز باشد نیروهای ترکیه در افغانستان باقی خواهند ماند.
او همچنین گفته که ترکیه از پروسه صلح افغانستان است و خوشبین است که این روند منجر به پایان جنگ و خشونت در افغانستان شود.
رئیس جمهور غنی همچنین در این دیدار گفته است که افغانستان به عنوان چهار راه منطقه، خواستار روابط تجاری و ترانزیتی با کشورهای منطقه، آسیای میانه و ترکیه است. وزیر خارجه ترکیه نیز گفته است که کشورش آماده است تا در قسمت توسعه و انکشاف، با افغانستان همکاری کند.