صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صدیقی: حمایت جامعه جهانی تا زمان خودکفایی افغانستان ادامه خواهد داشت

صدیقی: حمایت جامعه جهانی تا زمان خودکفایی افغانستان ادامه خواهد داشت

افغانستان ما: ریاست جمهوری کشور میگوید که مقامهای اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور در حاشیه نشست امنیتی مونیخ، بر ادامه حمایت شان از افغانستان تا زمان رسیدن کشور به خودکفایی، تأکید کردهاند.
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری روز سهشنبه (29 دلو) در یک نشست خبری در کابل گفت: حمایت از افغانستان تا رسیدن به خودکفایی، حمایت از روند گفتگوهای صلح و دستاوردهای 18 سال گذشته از بحثهای اصلی نشست مونیخ بوده است.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور سهشنبه (22 دلو) در نشست امنیتی مونیخ شرکت کرد و با مقامهایی از اتحادیه اروپا، امریکا و برخی از کشورهای آسیایی دیدار و گفتگو کرد.
سخنگوی ریاست جمهوری گفت که در این دیدارها، جامعه جهانی گفتهاند که از پروسه صلح افغانستان حمایت میکنیم و این حمایت تا زمانی که افغانستان به توسعه و خودکفایی برسد، ادامه مییابد.
مقامهای اتحادیه اروپا و امریکا همچنین ابراز کردهاند که حاضر نیستند دستاوردهای 18 ساله در افغانستان با خطر روبرو شود. تعهد جامعه جهانی بر حمایت از جمهوریت و دفاع از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان پابرجاست.
صدیقی همچنان علاوه کرد: دولت  افغانستان به مردم افغانستان اطمینان میدهد که افغانستان نه تنها به گذشته بر نمیگردد بلکه با حفظ دستاوردها موجود در راستای تحقق صلح و ثبات دایمی در کشوراز هیچ سعی و تلاشی دریغ نمیورزد.
این نشست در مونیخ آلمان در حالی برگزار شد که همزمان گفتگوهای صلح در قطر میان نمایندگان ایالات متحده امریکا و طالبان جریان دارد. گزارش ها می‌‎‎رساند که دو طرف بر سر «طرح کاهش خشونت» به توافق رسیدهاند.
سخنگوی ریاست جمهوری میگوید که رئیس جمهور کشور پس از اشتراک در نشست مونیخ، به هدف پیشرفتها در پروسه صلح و شریک کردن آن، دیدارهایش را با اقشار مختلف جامعه آغاز کرده است.
صدیقی افزود: مسوولان حکومتی، والیها، قوماندان ارشد نیروهای امنیتی و دفاعی از گروههایی است که تاکنون رئیس جمهور روز با آنان دیدار کرده است.
صدیقی علاوه کرد که وظیفه دولت است که شهروندان، جریانهای سیاسی، جامعه مدنی، زنان و جوانان را از پشرفتهای اخیر گفتگوهای صلح آگاه کند.
گفتنی است که آقای غنی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو و خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان امریکا و تعدادی از اعضای مجلس سنای امریکا تحت ریاست سناتور لیندسی گراهام دیدار کرد.
رئیس جمهوری همچنین در حاشیه این نشست با الهام علیاف رئیس جمهور آذربایجان، قاسم توقایف رئیس جمهور قزاقستان، نخست وزیر هالند، مارک اسپر وزیر کابینه و مشاور امنیت ملی بریتانیا، هایک ماس وزیر امور خارجه آلمان، چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد.