صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بند دهله ولایت قندهار بعد از ۳۴ سال زودهنگام پر آب شد

بند دهله ولایت قندهار بعد از ۳۴ سال زودهنگام پر آب شد

مسئولین ولایت قندهار در جنوب کشور اعلام کردند که بند دهله در این ولایت بعد از ۳۴ سال برای اولین بار زود هنگام پر و امکان سرریز آن فراهم شده است.
توریالی محبوبی، رئیس اداره آبرسانی قندهار به بیبیسی گفته که این نوید خوبی برای کشاورزان ولایت قندهار است.
بند دهله دومین بند بزرگ افغانستان است که ۶۷ سال قبل بر روی رودخانه ارغنداب ساخته شد. به گفته مسئولین حدود ۴۳ درصد ظرفیت این بند از رسوبات پر شده است.
در سپتامبر سال ۲۰۱۹ بانک توسعه آسیایی اعلام کرد که برای توسعه بند دهله نزدیک به ۳۴۹ میلیون دالر به افغانستان کمک کرده است. این بودجه قرار است برای مدیریت منابع آبی و توسعه بند هزینه شود.
براساس برنامه بانک توسعه آسیایی به ارتفاع دیوارهای این بند افزوده خواهد شد و ارتفاع آب نزدیک به ۱۴ متر افزایش خواهد یافت و ظرفیت ذخیره بند نیز از ۲۸۸ میلیون متر مکعب به ۷۸۲ میلیون متر مکعب خواهد رسد.
آقای محبوبی با ابراز خرسندی از پر آب شدن زود هنگام بند دهله، گفت که در گذشته این بند، اواخر ماه حوت پر آب میشد ولی بعد از ۳۴ سال این اولین بار است که این بند درماه دلو پر آب میشود.
بند دهله که در ولسوالی شاولیکوت قندهار ساخته شده، قبل از این بیشتر برای کشاورزی استفاده میشد، ولی اکنون قرار است که با افزایش ارتفاع بند یک توربین تولید برق به قدرت تولید ۲۴ مگاوات در آن نصب شود و صد هزار هکتار زمین جدید زیر آب برود. بازسازی کانال و انتقال آب آشامیدنی از این بند به شهر قندهار و دو ولسوالی دیگر، بخشی از روند توسعه بند دهله است.
به گفته مقامهای محلی کار ارزیابی بازسازی این بند تکمیل و انتظار میرود کار توسعه آن در سال ۲۰۲۳ میلادی تکمیل شود.
این بند در کنار اینکه منبع تامین اقتصادی حدود ۳۰۰ هزار خانواده است، جنگلات دور و بر آن نیز تفریحگاه باشندگان قندهار است.