صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

محمد اشرف غنی برنده انتخابات ریاست جمهوری شد

محمد اشرف غنی برنده انتخابات ریاست جمهوری شد

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رهبر تیم دولت ساز، با به دست آوردن 50.64 درصد آرا، برنده نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال 1398 است. آقای غنی برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور کشور انتخاب شده است. امرالله صالح، معاون اول و سرور دانش معاون دوم او است.
کمیسیون مستقل انتخابات پس از حدود پنج ماه، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را عصر دیروز (سه شنبه، 29 دلو) اعلام کرد.
حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در یک کنفرانس خبری گفت که این کمیسیون نتایج نهایی را پس از تطبیق فیصلههای کمیسیون شکایات انتخابات مبنی بر بازشماری مجدد و تفتیش ویژه بخشی از آرا، اعلام میکند.
خانم نورستانی گفت که کمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات ریاست جمهوری، یک میلیون 832 هزار و 48 رای را معتبر دانسته که از این میان، محمد اشرف غنی، 923 هزار و 592 رای را بدست آورده است.
عبدالله عبدالله، رهبر تیم ثبات و همگرایی و رقیب اصلی آقای غنی در این انتخابات، 720 هزار و 841 رای (39.52 درصد) به دست آورده است.
انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شد. ابتدا قرار بود که نتایج ابتدایی این انتخابات در 27 میزان و نتایج نهایی آن  به تاریخ 16 عقرب اعلام شود. در روز 27 میزان، کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که به دلیل دقت در تأمین شفافیت و مشکلات تخنیکی، نمیتواند نتایج ابتدایی را اعلام کند و این نتایج را به تاریخ 23 عقرب اعلام میکند، اما به دلیل مخالفت تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله با بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری و مسدود شدن شماری از دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات از سوی هواداران این تیم، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 23 عقرب نیز اعلام نشد.  بعد از حل شدن جنجالها بر سر بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی را در اول ماه جدی اعلام کرد. نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، با نتایج ابتدایی تفاوتی ندارد.
بعد از اعلام نتایج ابتدایی، روند ثبت شکایات آغاز شد و تیمهای انتخاباتی 16500  شکایت ثبت کردند و پس از بررسی آن و اعلام فیصلههای دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی، روند ثبت شکایات استینافی آغاز شد. کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در پایان روند بررسی شکایات استینافی و استثنایی اعلام کرد که بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری باید بازشماری مجدد و تفتیش ویژه شود.  بازشماری مجدد در 9 ولایت و تفتیش ویژه در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه پایان یافت و بعد از تطبیق نتایج آن، کمیسیون انتخابات روز سه شنبه، نتایج نهایی انتخابات را اعلام کرد.