صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

میلر: جوانب درگیر به تعهدشان برای کاهش خشونت‌ها پابند باشند

میلر: جوانب درگیر به تعهدشان برای کاهش خشونت‌ها پابند باشند

جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای ماموریت حمایت قاطع (ناتو) در افغانستان تاکید میکند که باید جوانب درگیر در مرحله «کاهش خشونت « به تعهدشان پابند باشند.
جنرال میلر، روز شنبه (۳حوت) در کنفرانس خبری مشترک با سرپرست وزیران دفاع و داخله کشور به خبرنگاران گفت که کاهش خشونت یک فرصت ویژه برای شهروندان افغانستان است.
آقای میلر افزود: «ما (به کاهش خشونت ) متعهد هستیم و از تمام طرفها به شمول طالبان توقع داریم که به گونۀ جدی متعهد باشند. این (کاهش خشونت ) چیزی است که در نتیجۀ بحثهای نمایندگان ایالات متحده و در مشوره با نیروهای افغان و حکومت افغانستان اتفاق افتاده؛ اما همزمان ناتو از آن پشتیبانی میکند».
به گفته جنرال میلر اگر طالبان در مرحلۀ «کاهش خشونت « اقدامی خلاف تعهدشان انجام دهند، نیروهای امریکایی در کنار نیروهای افغان قرار خواهند گرفت.
این مقام بلند رتبه ناتو گفت که کاهش خشونت شرایط را برای پیشرفت در پروسه صلح مهیا میسازد.
مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله گفت که نیروهای امنیتی برای دفاع از خود در حالت «آمادهباش» قرار دارند؛ اما آقای اندرابی افزود که اگر درگیری میان نظامیان افغان و طالبان صورت گیرد، بررسی خواهد شد.
همچنان اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی گفت که پس از آغاز مرحله کاهش خشونت ، حملات طالبان «بسیار کاهش» یافته است و در مورد دلیل درگیری میان نظامیان افغان و طالبان در «ولسوالی زاری» ولایت بلخ نیز بررسی جریان دارد.
منیر احمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ گفته که پس از آغاز «کاهش خشونت « حوالی ساعت ۲:۰۰ شب، جنگجویان طالبان بر بازار ولسوالی زاری این ولایت حمله کرده اند.
آقای فرهاد گفته که حمله طالبان با واکنش نظامیان افغان رو به رو شده که دو سرباز اردوی ملی نیز در جریان این درگیریها کشته شدند. گروه طالبان تا اکنون در مورد این درگیری به گونه رسمی اظهار نظر نکرده اند.