صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یوناما از جایگزینی غیرقانونی والی‌ها ابراز نگرانی کرد

یوناما از جایگزینی غیرقانونی والی‌ها ابراز نگرانی کرد

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از جایگزینی غیرقانونی والیها توسط تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، ابراز نگرانی کرد.
یوناما در اعلامیهای که دیروز (شنبه، سوم حوت) منتشر کرد، گفته که»توسل به زور یا هر وسیلهای غیرقانونی دیگر، درست در زمانی که تلاشها برای کاهش خشونت ادامه دارد، به خطر انداختن امید مردم برای صلح است.»
روز گذشته تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه پیشین، برای دو ولایت سرپل و جوزجان، والی جدید معرفی کرد.
نور محمد رحمانی، رئیس شورای ولایتی سرپل به عنوان والی جدید سرپل و مولوی عبدالحی حیات، عضو شورای ولایتی جوزجان نیز به عنوان والی جدید جوزجان تعیین شدند.
حامیان تیم ثبات و همگرایی دیروز نور محمد رحمانی را طی مراسمی به ساختمان ولایت سرپل برده و او را رسما به عنوان والی معرفی کردند.
دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، در اعلامیه خود گفته است که «بینهایت از روند معرفی والی جدید ولایت سرپل نگران است.»
یوناما از تمام طرفها خواسته که از خود خویشتنداری نشان داده و تمام خواستهای خود را از طریق گفتگو و احترام متقابل براساس مفاد قانون اساسی مطرح کنند.
کمیسیون مستقل انتخابات روز سه شنبه هفته گذشته، اعلام کرد که بر اساس نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، محمد اشرف غنی، برنده انتخابات ریاست جمهوری است و شامگاه چهارشنبه نیز اعتبار نامه ریاست جمهوری را به آقای غنی و معاونانش تفویض کرد.
عبدالله عبدالله، رهبر تیم ثبات و همگرایی اما شکست خود در انتخابات را نپذیرفت و گفت که او برنده انتخابات است و «حکومت همه شمول» تشکیل میدهد. در روزهای گذشته او فرمانها و دساتیری از آدرس خود صادر میکند که تعیین والیهای جدید برای ولایات کشور از جمله آنها است.
شماری از سیاستمداران این اقدامات آقای عبدالله را نقض قانون اساسی و بیاحترامی به تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات میدانند و میگویند تمام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مکلف هستند که به قانون اساسی و تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات احترام بگذارند. اداره مستقل ارگانهای محلی نیز در پی تعیین والیهای جدید از سوی تیم ثبات و همگرایی گفته که اعتراض مدنی حق شهروندان کشور است، اما کسی حق ندارد که نظم جامعه را برهم بزند و داراییهای عامه را تهدید کند.  این اداره گفته که والی سرپل در این ولایت حضور دارد، اما فعالان مدنی یک والی جدید معرفی کرده که به زودی این مشکل حل خواهد شد.