صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور تشکیل شد

کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور تشکیل شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، با صدور فرمانی را کمیسیونی را برای برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب کشور، توظیف کرده است. بر اساس این فرمان که روز شنبه (سوم حوت) صادر شده و نسخهای از آن دیروز در رسانهها منتشر شد، این کمیسیون مؤظف است که در مدت پنج روز مراسم تحلیف رئیس جمهور را برگزار کند.
در فرمان ریاست جمهوری، ریاست این کمیسیون به صورت مشترک به متین بیگ، رئیس اداره مستقل ارگانهای محلی و غلام بهاءالدین جیلانی، رئیس شورای ولایتی ولایت پروان، داده شده است.
محمد هارون چخانسوری، سرپرست و معین سیاسی وزارت امور خارجه، وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک، شاه حسین مرتضوی، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور فرهنگی، جنرال بسم الله وزیری، لوی درستیز، وحیدالله قتالی، معاون امور سیاسی و مردمی دفتر شورای امنیت ملی، الهام عمر هوتکی، سرپرست ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری، اعضای این کمیسیون هستند.
آقای غنی وزارتهای دفاع، داخله، ترانسپورت ریاست عمومی امنیت ملی، شهرداری کابل و سایر ادارههای دولتی را مکلف کرده تا با کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف همکاری کنند.
این کمیسیون موظف است تا تمام آمادگیها، تدابیر لازم امنیتی، تشریفاتی و تدارکاتی را برای برگزارای مراسم تحلیف در نظر بگیرد.
قرار است این مراسم روز پنجشنبه هفته جاری برگزار شود. رئیس جمهور در فرمان خود دستور داده که این مراسم «باشکوه» برگزار شود.
نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه هفته گذشته اعلام شد که بر اساس آن محمد اشرف غنی، با بدست آوردن 50.64 درصد آرا، برنده اعلام شد. اما عبدالله عبدالله، رقیب اصلی آقای غنی در این انتخابات، نتایج انتخابات را نپذیرفته و گفته که «حکومت همه شمول» تشکیل میدهد.
بر اساس قانون، مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید، باید تا یک ماه بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.
شاه حسین مرتضوی، از اعضای کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب کشور به روزنامه «افغانستانما» گفت که در این مراسم مقامات کشورهای مختلف، سران و اعضای قوای سه گانه کشور، شخصیتهای مختلف سیاسی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به شمول عبدالله عبدالله، دعوت میشوند.