صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کرونا در افغانستان؛ در شهر هرات وضعیت اضطراری اعلام شد

کرونا در افغانستان؛ در شهر هرات وضعیت اضطراری اعلام شد

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده که نخستین واقعه مثبت ویروس کرونا در کشور شناسایی شده و در پی آن در ولایت هرات در جنوب غرب کشور، وضعیت اضطراری اعلام شده است.
فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور دیروز (دوشنبه، پنجم حوت) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که از سه مورد مشکوک به ویروس کرونا که در ولایت هرات شناسایی شده بود، نتایج آزمایش یک مورد آن مثبت تشخیص شد.
آقای فیروز گفت که فرد مبتلا به ویروس کرونا در یک مرکز صحی مجهز و معیاری تجریده شده و تحت مراقبت قرار دارد و هیچ تماسی با جامعه ندارد. او در باره هویت این فرد گفت که» ۳۵ سال دارد و مرد است. قبل از این به شهر قم ایران سفر کرده بود و بعد از برگشت علایم ویروس کرونا در او مشاهده و وقتی به داکتر مراجعه کرد، از او نمونه گرفته شد که مورد مثبت بود.»
او گفت که با شناسایی اولین واقعه مثبت کرونا در کشور، با توجه به معیارهای جهانی صحت و با در نظرداشت منافع و امنیت ملی و در مشوره با شورای امنیت ملی کشور، تا اطلاع ثانی در شهر هرات، وضعیت اضطراری اعلام میشود.
وزیر صحت عامه از تمام باشندگان این ولایت و سایر شهروندان کشور خواست که از سفرهای غیر ضروری به هرات و از هرات به ولایات دیگر، خود داری کنند.
آقای فیروز از شرکتهای هوایی و ترانسپورتی زمینی نیز خواست که پروازها و انتقال مسافران را از هرات به سایر ولایات، محدود کنند.
او از تمام شهروندان خواست که از حضور در تجمعات و مراکز مزدحم همانند تالارهای عروسی، حمامهای عمومی، فاتحه خانهها، حوضهای آب بازی، محلات ورزشی، قلیان خانهها و سایر محلاتی که زمینه ساز تماس مستقیم افراد میشود، جدا اجتناب کنند.
وزیر صحت عامه همچنین از  تمام شهروندان خواست که از مصافحه، روبوسی، بغل کشی و دست دادن با یکدیگر تا زمان رفع وضعیت اضطرار جلوگیری نمایند و بارعایت حفظ الصحه شخصی روزانه حد اقل بیست تا سی بار، دست شان را با صابون یا مایع ضد عفونی کننده شستشو کنند.
او از شهروندان کشور خواست که از تماس مستقیم با افرادی که در یک ماه اخیر به ایران، به ویژه شهر قم، سفر کردهاند خود داری کنند و از کسانی که در یک ماه اخیر به ایران و شهر قم آن کشور سفر کردهاند نیز خواست که برای یک ماه خود را در خانه قرنطین کنند.
همکاری در زمینه آگاهیدهی
وزیر صحت عامه کشور در کنفرانس خبری خود از رسانهها، علمای دینی، نهادهای مدنی، والدین و همه افراد جامعه خواست که در قسمت آگاهیدهب در مورد ویروس کرونا، این وزارت را یاری رسانند.
آقای فیروز همچنین گفت که یگانه مرجع اطلاعات وانتشار آمار در مورد ویروس کرونا نشر، وزارت صحت عامه کشور است و از شهروندان خواست که از نشر اخبار غیرحقیقی و شایعات جلوگیری کنند.
بعد از انتشار ویروس کرونا در کشور چین، سازمان صحی جهان اعلام کرد که مبارزه با شایعات در مورد ویروس کرونا، به بخشی از مصروفیت کارمندان این سازمان تبدیل شده است.
بازار شایعات در مورد ویروس کرونا در افغانستان نیز گرم است و بسیاری اوقات اطلاعات نادرست در مورد این ویروس در شبکههای اجتماعی دست به دست میشود.
ویروس کرونا نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تاکنون به 35 کشور جهان سرایت کرده است و جان بیش از دو هزار و پنج صد نفر را گرفته است.