صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کرونا در افغانستان؛ شمار مبتلایان به 34 نفر رسید

کرونا در افغانستان؛ شمار مبتلایان به 34 نفر رسید

افغانستان‌ما: وزارت صحت عامه اعلام کرد که با شناسایی 10 مورد مثبت جدید ویروس کرونا در کشور، شمار مبتلایان به این ویروس در افغانستان به 34 نفر رسیده است.
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور دیروز (یکشنبه، سوم حمل) در یک نشست خبری اعلام کرد که موارد مثبت جدید در کابل، هرات، بلخ، غزنی، قندهار و زابل ثبت شده است.
آقای فیروز اعلام کرد که این 10 مورد مثبت در طول بیست و چهار ساعت گذشته از میان 97 مورد مشکوک، تشخیص شده است.
وزیر صحت عامه گفت دو فردی که در کابل به ویروس کرونا مبتلا هستند، دو دیپلمات خارجی مقیم پایتخت هستند و اکنون در قرنطینه هستند.
او همچنین گفت که دو مورد مشکوک ویروس کرونا در مجلس نمایندگان وجود دارد اما تاکنون نتایج آزمایش‌های آنها، مشخص نشده است.
موارد تازه شامل ۳ مورد مثبت در هرات، ۲ مورد در زابل، یک مورد در قندهار، یک مورد در بلخ، یک مورد در غزنی و ۲ مورد مثبت در کابل است .
موارد مثبت دیگر پیش از این در ولایات هرات، کاپیسا، بلخ، بادغیس، دایکندی، لوگر و سمنگان شناسایی شده بود .
وزیر صحت عامه هشدار داد که شیوع کرونا در افغانستان سیر صعودی داشته و تا ده روز دیگر آمار مبتلایان افزایش خواهد داشت .
بیشترین مورد شناسایی شده بیماری کرونا در افغانستان در ولایت هرات در غرب این کشور و در همسایگی ایران ثبت شده است .
درخواست قرنطینه ولایت هرات
وزیرصحت عامه در کنفرانس خبری دیروز از رئیس جمهور غنی خواست تا شهر هرات را قرنطینه کند و رفت‌و‌آمد روزانه در این شهر ممنوع شود .
او گفت بر اساس بررسی‌های انجام شده در شهر هرات حدود صد هزار خانواده نیازمند، دستمزد کار روزانه‌شان خرج خوراک همان روزشان می‌شود، و پیشنهاد کرد که حداقل برای دو هفته بسته‌های مواد غذایی در اختیار این افراد گذاشته شود .
پیش از این مقام‌های صحی اعلام کرده بودند که تمام موارد مثبت بیماری کرونا در افغانستان کسانی اند که از ایران برگشتند .
پس از شیوع ویروس کرونا، افغانستان شاهد بازگشت روزانه تا پانزده هزار مهاجر از ایران بوده است. بیشترین این مهاجرین از مرز هرات وارد کشور می‌شوند .
کرونا در کابل
در شهر کابل با جمعیتی بیش از پنج میلیون نفر،  دو مورد مثبت کرونا  شناسایی شده است . وزارت صحت عامه گفته که  تاکنون ۲۲۰ مورد مشکوک ویروس کرونا در کابل را آزمایش کرده است .
آقای فیروز از شهروندان به خاطر جدی نگرفتن تدابیر صحی و توصیه‌های پیشگیرانه انتقاد کرد و گفت: "خطرات در شهر کابل جدی است. در این شهر چند میلیون انسان زندگی می‌کند و تجمعات زیاد است. مردم به حرف ما گوش نمی‌کنند و احتمال دارد ما با فاجعه رو به رو شویم ."
وزیر صحت عامه باز هم تاکید کرد: هر قدر در خانه بمانیم و دقت کنیم به همان پیمانه از بحران جلوگیری می‌کنیم و در مصونیت خواهیم ماند .
او بار دیگر به گونه جدی از مردم خواست از تجمعات رسمی و غیررسمی زیر یک سقف خودداری کنند، تا حد امکان در خانه‌ها بمانند و از گشت و گذار در وسایل نقلیه عمومی و رفتن به تفریح خودداری کنند .
وزارت صحت عامه می‌گوید اکنون ظرفیت برای شناسایی بیماری در پنجاه هزار نفر را دارد اما برای بیشتر ساختن این توانایی و امکانات اقداماتی را روی دست گرفته‌ است .
به گفته وزیر صحت عامه، اکنون امکان بررسی تست کرونا در ولایت‌های کابل و هرات وجود دارد و در هفته‌های آینده آزمایشگاه‌هایی با این امکانات در ولایات بلخ، قندهار و ننگرهار نیز فعال خواهد شد .
او همچنین افزود که شفاخانه‌هایی در شهرهای بزرگ مشخصا برای بیماران کرونا تخصیص داده شده و در صورت نیاز، شفاخانه‌های دیگر نیز برای ارائه خدمات در این بخش آماده خواهند شد .
کرونا در مناطق تحت کنترل طالبان
وزیر صحت عامه در کنفرانس خبری دیروز خود گفت که موارد مشکوک از بیماری کرونا از مناطق تحت کنترل طالبان نیز به آنها رسیده که زیر معاینه است .
او از جنگجویان طالبان خواهان همکاری برای مبارزه با بیماری کرونا شد .
وی تاکید کرد که وزارت صحت عامه و ساحه فعالیت این نهاد غیرسیاسی است و بیماری کرونا، بیماری مهلکی است که بدون تبعیض همه را می‌تواند آلوده بسازد .
به گفته او اکنون در بسیاری از مناطق کارکنان صحی با تهدید جنگجویان طالبان رو به‌رو اند و "بسیاری از مراکز صحی در ساحات زیر کنترل این گروه بسته است ".