صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ساعات کاری ادارات دولتی کاهش یافت

ساعات کاری ادارات دولتی کاهش یافت

افغانستان‌ما: کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ساعات کاری ادارات دولتی را کاهش داد.
بر اساس اعلامیه‌ای که این کمیسیون دیروز (یکشنبه، سوم حمل) منتشر کرده، ساعات کاری ادارات دولتی با سه ساعت کاهش، از هشت صبح تا یک بعد از ظهر شده است.
کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی گفته است که طرزالعمل کاهش ساعات کاری ادارات دولتی از سوی این اداره پیشنهاد در جلسه کابینه پیشنهاد شد که مورد تأیید قرار گرفت.
بر اساس این طرزالعمل، ساعات کاری ادارات دولتی در کابل و تمام ولایات کاهش یافته است، اما ساعات کاری وزارت صحت عامه، تغییری نکرده است.
ساعات کاری کارمندان دولتی برای فعالیت‌های پلانی، از هشت صبح شروع می‌شود و تا یک بعد از ظهر بدون وقفه ادامه می‌یابد. دو صورتی که اداره ضرورت به فعالیت بیشتر داشته باشد، باید کارمندانش را در دو شیف، هشت تا یک و یک تا چهار، تنظیم کند.
کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی کشور گفته است که حضور افرادی که صلاحیت امضا دارند، در ادارات حتمی است تا روند کاری سرعت یابد.
بر اساس طرزالعمل جدید،  ادارات مکلف‌اند به منظور جلوگیری از تراکم در محیط کاری، فاصلۀ مناسب کاری میان کارکنان را در یک اتاق کاری تا یک متر تنظیم کنند و از برگزاری جلسات غیرعاجل اجتناب ورزند.
همچنین، کارکنان ادارات مکلف‌اند هنگام خروج از دفاتر کاری فاصلۀ مناسب یک‌متری را رعایت و از تجمع در یک محل، خودداری کنند.
کمیسیون اصلاحات اداری همچنین اعلام کرده که کارمندانی که سن شان بین 58 تا 65 هستند، کارمندان زنی که بادار هستند و زنانی که اطفال شان در کودکستان‌های دولتی شامل هستند، مدت یک ماه رخصت هستند و اگر ضرورت به فعالیت آنها باشد، از خانه کار کنند.
علاوه بر این، این کمیسیون گفته است که در شهرهایی که ــ به تشخیص وزارت صحت عامه ــ بیماری کووید۱۹ شیوع یافته است، وزارت‌ها و ادارات دولتی مکلف‌اند، کارکنان خویش را که به حضور آنان در اداره نیاز مبرم احساس نمی‌شود تا مدت یک ماه رخصت کنند .

تاکنون 34 مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده است. حکومت برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، تدابیر جدی روی دست گرفته و علاوه بر تعطیلی مکان‌های مزدحم، ساعات کاری ادارات را نیز کاهش داده و برای شماری از کارمندان که در معرض تهدید بیشتر قرار دارند، رخصتی داده است.