صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مرگ نخستین فرد بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در کشور تأیید شد

مرگ نخستین فرد بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در کشور تأیید شد

افغانستان‌ما: وزارت صحت عامه مرگ نخستین فرد بر اثر ابتلا به کرونا در کشور را تأیید کرد و گفت که این فرد باشنده ولسوالی دهدادی ولایت بلخ بوده است.
وحید مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه عصر دیروز (یکشنبه، سوم حمل) به رسانه‌ها گفت که این فرد 40 ساله بوده و بر اثر اختلالات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا، جان داده است.
بر اساس گزارش رسانه‌ها، مقامات صحی ولایت بلخ سه روز پیش خبر مرگ این فرد را تأیید کرده بودند، اما دلیل مرگ او مشخص نبود که ابتلا به کرونا است یا بیماری دیگر.
بعد از بررسی معاینات این فرد در لابراتور مرکزی کشور در کابل، دیروز تشخیص شد که او مبتلا به ویروس کرونا بوده و بر اثر ابتلا به این بیماری جان داده است.
تاکنون ابتلای 34 نفر به ویروس کرونا در کشور تأیید شده است. تنها یک مورد مرگ و یک مورد بهبودی از این بیماری در کشور گزارش شده است.
وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد که شیوع این ویروس در کشور سیر صعودی دارد و در ده روز آینده، شمار افراد مبتلا به این ویروس افزایش خواهد یافت.
این وزارت از شهروندان می‌خواهد که نکات صحی را برای پیش‌گیری از ابتلا به این ویروس جدا رعایت کنند و همچنین از اشتراک در تجمعات و رفت و آمد در مکان‌های مزدحم، خودداری کنند.
دولت افغانستان برای جلوگیری از شیوع این ویروس، مراکز آموزشی و ورزشی را تعطیل کرده، ساعات کار ادارات دولتی را کاهش داده و به شماری از کارمندان با سن بالا، رخصتی یک ماهه داده است.
دولت همچنین  کار ساخت یک شفاخانه صد بستر را در ولایت هرات، کانون اصلی ویروس کرونا در کشور، آغاز کرده و قرار است این شفاخانه با استفاده از قطعات پیش ساخت، تا چند روز آینده، تکمیل شود.
علاوه بر این، مراکز ویژه در پایتخت و ولایات کشور برای قرنطینه و تجرید افراد مبتلا به ویروس کرونا ایجاد شده و وزارت صحت عامه گفته که در صورت ضرورت، مراکز بیشتر ایجاد خواهد کرد.

وزارت حج اوقاف نیز از خطر شیوع این ویروس در کشور هشدار داده و از افراد مسن خواسته که در نماز جماعت در مساجد اشتراک نکنند.