صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت خارجه: توقع نمی‌رفت که ايران به قضايا و مسايل افغانستان دید سطحی داشته باشد

وزارت خارجه: توقع نمی‌رفت که ايران به قضايا و مسايل افغانستان دید سطحی داشته باشد

وزارت خارجه کشور در واکنش به اظهارات اخیر وزارت خارجه ایران در مورد اختلافات سیاسی در افغانستان گفته"توقع نمی‌رفت که ایران چنین دید سطحی نسبت به قضایا و مسایل افغانستان داشته باشد ".
روز یکشنبه وزارت خارجه ایران در اعلامیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از اختلافات سیاسی در افغانستان تاکید کرد که این وضعیت ناشی از "بی توجهی امریکا به مشکلات موجود در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور" است .
در اعلامیه این وزارتخانه آمده است: اولویت دادن به نیازهای تبلیغاتی رئیس جمهور امریکا در انتخابات ماه نوامبر آینده و شتابزدگی غیر مسئولانه آن کشور برای پیشبرد گفتگو بدون در نظرداشت منافع و امنیت منطقه موجب بی‌توجهی به مسائل داخلی شد که شکل‌گیری وضع موجود از آثار آن بی توجهی است .
وزارت خارجه ایران در این اعلامیه غنی و عبدالله را "شاهد ادامه سیاست‌های یک جانبه دولت امریکا و قربانی کردن مصالح ملی مردم افغانستان برای تامین اهداف تبلیغاتی ترامپ" عنوان کرده و گفته نتیجه آن بحران و تنش‌های سیاسی در افغانستان بوده است .
ایران از رهبران سیاسی افغانستان خواسته تا از تمام ظرفیت‌های‌شان برای بیرون رفت از اختلافات به میان آمده میان  اشرف غنی و عبدالله به دلیل نتایج انتخابات این کشور، استفاده کنند .
این کشور ابراز امیدواری کرده که "با ایجاد دولتی فراگیر" به زودی زمینه گفتگوهای بین‌الافغانی با حضور تمامی گروه‌های سیاسی آن کشور به شمول طالبان فراهم شود .
وزارت خارجه کشور در واکنش به این اظهارات در صفحه توییتر این وزارتخانه نوشته که: "جمهوری اسلامی افغانستان روابط رو به توسعه با جمهوری اسلامی ایران دارد. هر دو كشور مشتركات زياد تاريخی، دينی و فرهنگی دارند. با اين وصف توقع نمی‌رفت كه جمهوري اسلامی ايران چنين ديد سطحي نسبت به قضايا و مسايل افغانستان داشته باشد ".
اختلافات سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد .
حدود یک ماه کمیسیون انتخابات محمد اشرف غنی را برنده انتخابات اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله رقیب آقای غنی آن را "نتیجه تقلبی" خواند و خودش اعلام پیروزی کرد و گفت "حکومت همه‌شمول" تشکیل می‌دهد .
این دو، سه هفته پس از اعلام نتیجه انتخابات جنجالی، در مراسم‌هایی جداگانه در ارگ و سپیدار (محل کار آقای عبدالله) مراسم تحلیف برگزار کردند .